loader
ATSO Başkan Çetin’den “Koronavirüs” Değerlendirmesi

ATSO Başkan Çetin’den “Koronavirüs” Değerlendirmesi

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Çin'de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgınının ekonomik ve sosyal hayatı olumsuz etkilediğini, ancak paniğe kapılmanın yararının olmadığını kaydederek “Antalya, örnek ve kararlı bir mücadeleyle güçlü ve güvenli bir turizm destinasyonu olduğunu dünyaya gösterecektir” dedi.

ATSO Başkanı Çetin açıklamasında şunları kaydetti:

“Koronavirüs salgını ülkemizde de günlük sosyal ve ekonomik yaşamı etkilemeye, hatta bazen panik derecesine ulaşan tutumlara yol açmaya başlamıştır. 

Paniğe kapılmanın anlamı ve yararı yok

Vatandaşlarımızın eve kapanması, gıda stokları yapması gibi tutumlara gerek olmadığını özellikle vurgulamak istiyoruz. Yaklaşık 3 aydır dünya gündeminde olan bir sorun karşısında paniğe kapılmanın anlamı ve yararı yoktur. Ekolojik koşullar nedeniyle virüs mutasyonu ve yayılması çağımızın sıradan bir sorunu olmaya adaydır. Birkaç yılda bir her grip virüsünde panik yaşanması bilimsel gerçeklerle bağdaşmamaktadır.

ATSO web sayfasından resmi duyurular takip edilebilir

Bu çerçevede paniğe yol açan asılsız haberlere ve sosyal medya paylaşımlarına itibar edilmemelidir. Odamız web sayfasında Bakanlıkların konuyla ilgili duyurulara yer verecek, üyelerimizin ve vatandaşlarımızın sağlıklı bilgilere erişimini kolaylaştıracağız.

Halkın ve işyerlerinin hijyen kurallarına uyması önemli

Türkiye sınır kontrollerini zamanında başlatmış ve virüsün görülmesiyle birlikte önlemleri yoğunlaştırmıştır. Çin ve diğer ülke deneyimleri sayesinde risk grupları ve uyulması gereken kurallar bilinmektedir. Halka açık yerlerde, toplu taşıma araçlarında, kitlesel üretim, ticaret ve hizmet işyerlerinde hijyen kurallarına uyulması, risk gruplarının özellikle korunması en önemli hususlardır. Bazı şirketler günlük hijyen önlemlerini yoğunlaştırarak ve halka açıklayarak örnek olmuşlardır. Küçük işletmeler de bu uygulamaları takip etmelidir.

Sağlık Bakanlığımız bugüne kadar aktif ve kararlı bir tutumla birçok ülkeye göre etkin ve başarılı önlemleri almış bulunmaktadır. Bakanlık bundan sonra da salgınla mücadeleyi en iyi biçimde sürdürecektir. Kitlesel testlerin yaygınlaştırılmasıyla bu konuda çok daha hızlı sonuç alınabilecektir.

Spekülatif fiyat hareketlerinin takipçisi olacağız

Son günlerde bazı ürünlerde fahiş ve spekülatif fiyat hareketlerine karşı Ticaret Bakanlığımız denetimlere başlamıştır. Odamız bu konuda vatandaşlarımızdan ve sektörlerimizden gelecek şikayetlerin takipçisi olacaktır. İşletmelerimiz bu dönemde müşterilerine güven vermeye daha fazla önem vermeli, piyasada fırsatçılığa ve tedirginliğe karşı birlikte hareket etmelidir.

 Turizm sezonunun Nisan’a ertelenmesi doğru bir strateji

Koronavirüs turizm sektörüne etkisi nedeniyle Antalya için ayrı bir öneme sahiptir. Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ersoy, basın toplantısında ve kendileriyle yaptığımız görüşmede turizm sezonunun açılışının Nisan sonuna ertelendiğini açıklamışlardır. Yaklaşık 40 günlük sürede alınacak önlemlerle salgının önlenmesi ve böylece yaz sezonunun kazanılması doğru bir stratejidir. Kuşkusuz bu mücadele yalnızca turizm sektörünün çabasıyla kazanılamaz; başarı için bütün Antalya seferber olmalı, işbirliği ve dayanışmayla hareket etmelidir. Karşı karşıya olduğumuz riskleri ve önlemlerimizi dünya kamuoyu ile paylaşarak güven yaratmalıyız. Mayıs ayından itibaren yoğun bir tanıtım kampanyasıyla yüksek sezonu en iyi performansla kazanacağımıza inanıyorum.

Komitelerimizle birlikte üyelerimizin yanında olacağız

Küresel ekonomideki artan riskler ve virüs nedeniyle ekonomideki durgunluğun, işletmelerimize etkisi üzerinde durduğumuz bir başka önemli konudur. Üyelerimizin sıkıntılarının aşılması için komitelerimizle birlikte sahada, üyemizin yanında olacağız.

Hükümetin ekonomiye destek önlemlerini açıklamasını bekliyoruz

Koronavirüs ve dünya ekonomisindeki sorunlardan etkilenecek sektörlere dönük olarak Hükümet KGF kredi paketi gibi çeşitli destek önlemleri hazırlığı içerisindedir. 170 milyar TL tutarında KGF destek kararı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçmiştir. Bu tutarın artırılması ve öncelikli sektörlerin belirlenmesi de yararlı olacaktır. Ayrıca acil ihtiyaç içindeki bütün sektör ve işletmelere vergi, SGK prim ödemelerinde erteleme gibi desteklerin de sağlanması gereklidir. 

Turizm destek paketi bütün Antalya ekonomisi için önemlidir

Turizmin ve turizme bağlı hizmet, ticaret ve sanayi sektörlerinin desteklenmesi Antalya için hayati önem taşımaktadır. Turizm Bakanlığımız sektöre yönelik destek paketini önümüzdeki günlerde açıklayacaktır. Nisan ve Mayıs ayındaki rezervasyon düşüşleri acenta ve konaklama şirketlerini ve tedarikçi sanayi ve ticaret işletmelerini etkileyecektir. Bu nedenle geçici sıkıntıları aşacak desteklerin sağlanması, ayrıca Mayıs ayından itibaren güçlü bir tanıtım ve pazarlama kampanyası hazırlanması gereklidir.

Havayolu taşımacılığı yapan şirketlere destek acil ve önceliklidir

Uçak destekleri yüksek sezonda güçlü performansın garantisi olacaktır. Havayolu taşımacılık şirketlerinin sezona güçlü girmeleri şu aşamada öncelikli konuların başında gelmektedir. Bu şirketlere destek verilerek uçak filolarını korumaları sağlanmalıdır. Bu nedenle ilk aşamada en acil destek sert talep düşüşü yaşayan havayolu taşımacılığı şirketlerine verilmelidir.

Bu önlemlerle birlikte Mayıs ayından itibaren ekonomide ve turizmde daha iyi bir gelişme göreceğimize inanıyoruz. Antalya, örnek ve kararlı bir mücadeleyle güçlü ve güvenli turizm destinasyonu olduğunu dünyaya gösterecektir”.

 


Etiketler: ANTALYATİCARETVESANAYİODASI DAVUTÇETİN ÇİN WUHAN KORONAVİRÜS ATSOBAŞKANI HİJYEN SAĞLIKBAKANLIĞI KÜLTÜRVETURİZMBAKANLIĞI TURİZMDESTEKPAKETİ HAVAYOLUTAŞIMACILIĞI SAĞLIK AKDENİZ ANTALYA

Şimdi Paylaş

0 Yorum

Yorum Yap

CAPTCHA Image 

Benzer Haberler

Teneffüs Park’ta karne şenliği

Teneffüs Park’ta karne şenliği


5 yıl önce Best Haber

Antalya’nın tek açık hava çocuk oyun dünyası Teneffüs Park’a, karnesiyle gelen her çocuk Cuma’dan

Pazar’a yüzde 50 indirim hakkı kazanacak. Teneffüs Park Karne Şenliği’nde çocuklar, aileleriyle birlikte

09.00’dan 18.00’e birbirinden renkli y...

Kepez’in gönül sofraları 100 bin kişiyi buluşturdu

Kepez’in gönül sofraları 100 bin kişiyi buluşturdu

Kepez Belediyesi, Ramazan ayı boyunca 100 bin hemşehrisini iftar sofralarında, 30

bin hemşehrisini de ikram çeşmelerinde buluşturdu.

Kepez Belediyesi, her yıl olduğu gibi bu yılda gerçekleştirdiği Ramazan

programlarıyla b...

Atık lastikler ilaçlandı

Atık lastikler ilaçlandı


5 yıl önce Best Haber

Antalya Büyükşehir Belediyesi, vektörel mücadele çalışmalarını kış döneminde de aralıksız
sürdürüyor. Kepez İlçesi’nde sinek üremesine uygun ortam hazırlayan atık otomobil
lastiklerinin bulunduğu depolama alanı Büyükşehir ekiplerince ilaçlandı.<...