loader
Koltuklar erkeklerin!

Koltuklar erkeklerin!

Bugün 5 Aralık Kadın Hakları Günü Ama maalesef kadınlarımızın haklarını, siyasi mertebede savunan kadınların sayısı çok az..

Kadın elinin dokunduğu her yer daha da güzelleşip aydınlanırken, bizler kadınlarımızın haklarını savunmaktan ve onların kendi haklarını savunmasından neden aciz oluyoruz? Akdeniz Gerçek Gazetesi Yazarı Kubilay Eldemirci bugün özel haberinde bu konuya değindi. Kubilay Eldemirci’ nin kaleminden çıkan haberin detayları aşağıda;

 

Koltuklar erkeklerin!

 

Antalya, kadın seçilmiş ve atanmış bakımından sınıfta kaldı. 16 Milletvekili olan Antalya’da sadece 2 kadın milletvekili var. Büyükşehir ve ilçe belediyelerle toplam 20 belediyesi olan kentte hiç kadın belediye başkanı yok. Vali, vali yardımcısı ve kaymakamlar arasında kadın yok. Kamu müdürlerden 3’ü kadın, üniversitede 24 dekandan 4’ü kadın.

 

KADINLAR YOK DENECEK KADAR AZ!

5 Aralık Kadın Hakları Günü’nde Türkiye tablosu gibi Antalya tablosu da karanlık. 16 Milletvekilinin 2’si kadın, 24 fakültenin 4’ü kadın dekan tarafından yönetiliyor. 20 Belediyede, kadın belediye başkanı yok. Kadın vali, vali yardımcısı kaymakam olmayan Antalya’da müdürlüklerin ise sadece 3’ü kadın tarafından yönetiliyor. Siyasi partilerde de kadın il başkanı bulunmuyor.

 

TÖREN SAAT 11.00’DE

Türk kadınının seçme ve seçilme hakkını kazandığı gün olan 5 Aralık Kadın Hakları Günü’nü yine buruk kutluyoruz. Zira bundan tam 85 yıl önce kadına seçme ve seçilme hakkı tanıyan ülkemiz, kadınlara ne siyasette ne de bürokraside yeterli derecede görev veriyor. Bu yıl çok sayıda sivil toplum kuruluşu ile birlikte çelenk sunma töreni saat 11.00’de Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilecek.

 

5 Aralık 1934’te Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk bir kez daha tüm dünyaya örnek olacak bir karara öncülük etti ve kadınların siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkı için harekete geçti. Seçim Kanunu’nda yapılan değişiklik ile bundan tam 85 yıl önce kadınlar, en demokratik haklarına kavuştu. Aradan bunca yıl geçmesine rağmen ülkemizde kadınlar ne siyasette ne de bürokraside yeterli derecede görev alabildi. Antalya’da da önemli görevlere seçilmiş ve atanmış kadın sayısı konusunda karnemiz ciddi anlamda zayıf. Siyasi partilerin de aralarında bulunduğu birçok yapı, kadın kotası oluşturulmasına rağmen bu konuda sınıfta kaldı.

16 VEKİLDEN 2’Sİ KADIN

Türkiye’nin dünyaya açılan penceresi konumundaki Antalya da seçilmiş ve atanmış kadın konusunda beklenenin ciddi anlamda altında. 24 Haziran seçimlerinde 16 milletvekili seçilen Antalya’dan sadece 2 kadın İYİ Parti’li Tuğba Vural Çokal ve AKP’li Sena Nur Çelik, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM)  girebildi. Sosyal Demokrat CHP, 84 yıldır tek bir kadın vekili Ankara’ya gönderemedi. Antalya’daki 6 vali yardımcısı ve 19 ilçe kaymakamı içinde tek bir kadın yok. Aynı durum Antalya’nın 19 ilçe belediye ve büyükşehir belediye başkanlığı için de geçerli. Turizmin başkenti Antalya’nın tek bir kadın belediye başkanı bulunmuyor.

GENEL SEKRETER VE BAŞKAN YARDIMCILARI KADIN

Antalya’da belki de kadınlar açısından en dikkat çeken görevi Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cansel Çevikol Tuncer yapıyor. Belediye başkan yardımcılıklarında da kadın temsili yetersiz. Muratpaşa Belediyesi Başkan Yardımcısı Oya Kansu, Kepez Belediye Başkan Yardımcısı Sebahat Adanır, Konyaaltı Belediye Başkan Yardımcısı Tuğba Erke Bostan ile Manavgat Belediye Başkan Yardımcıları Hakime Yılmaz ve Semra Öztürk de az sayıdaki kadın belediye başkan yardımcılarından.

24 DEKAN’DAN 4’Ü KADIN

Çok önemli bir eğitim kurumu olan Akdeniz Üniversitesi’nde de 24 fakülteden sadece 4’ünde kadın dekan bulunuyor. Öte yandan dikkat çeken birkaç müdürlükler arasında yer alan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Antalya İl Müdürlüğünü Esen Diler, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğünü Melike Gül, Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğünü ise Handan Kısır yapıyor.

AKP, CHP, MHP, İYİ Parti ve diğer siyasi partilerin hiçbirinde kadın il başkanı bulunmuyor. Sadece HDP İl Başkanlığı’nda eşbaşkan kadın bulunuyor.

Kubilay ELDEMİRCİ

 

Kubilay Eldemirci’ nin kaleminden çıkan haberin detayları aşağıda:

 

https://www.akdenizgercek.com.tr/haber/28667-koltuklar-erkeklerin-kadinlar-yok-denecek-kadar-az

 

Kubilay Eldemirci / Akdeniz Gerçek

Haberi Kaynağından okumak için linki tıklayınız.

 


Etiketler: KADIN KUBİLAY ELDEMİRCİ AKP CHP MHP İYİ PARTİ HDP 5 ARALIK ANTALYA SİYASET GÜNDEM

Şimdi Paylaş

0 Yorum

Yorum Yap

CAPTCHA Image 

Benzer Haberler

CHP Antalya Mv. Rafet Zeybek'in basın bülteni

CHP Antalya Milletvekili ve Adalet Komisyonu Üyesi Rafet Zeybek bütçe görüşmelerinde

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e sorduğu, yargıdaki İstanbul Grubu yapılaşmaları iddiası ve

yargı mensuplarının sürgünleri sorularının peşini bırakmıyor.

YARGIYA ETKİ EDEN G...

Çankaya Köşkü'nden taşınan Binali Yıldırım'a yeni görev

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin ardından Ankara’ya dönen Binali Yıldırım’ın ilk işi Çankaya Köşkü’nden taşınmak olacak.

 

Binali yıldırım, istanbul büyükşehir belediye başkan adayı olmak için 19 Şubat'ta TBMM ba...

İYİ PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI TUBA VURAL ÇOKAL’DAN MAHİR ÜNAL’A ÇOK SERT AÇIKLAMA

Dün ülke olarak çok talihsiz bir olaya şahitlik ettik. Ülkemizde AKP iktidarının, sadece ülkeyi zora sokan politikalarla değil, aynı zamanda laf oyunlarıyla siyaseti de nasıl seviyesiz, ahlak...