loader
Dubai’den yatırım daveti

Dubai’den yatırım daveti

Dubai Çoklu Emtia Merkezi (DMCC) Serbest Bölgesi’nin İcra Kurulu Başkanı Ahmed bin Sulayem Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nı (ATSO) ziyaret etti. ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin’in makamında gerçekleştirilen görüşmede Antalya ile Dubai arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi ve işbirliği imkanları konuşuldu.

Görüşmede ATSO ve Antalya ekonomisi hakkında bilgi veren Başkan Çetin, ATSO’nun 46 bini aşkın üye ve 137 yıllık köklü bir tarihi ile kent ekonomisine yön veren kurumların başında geldiğini kaydetti. ATSO’nun çalışmaları hakkında da bilgiler veren Başkan Davut Çetin, Oda olarak inovasyon ve dijitalleşmeye büyük önem verdiklerini ifade etti.

16 milyon turist bekliyoruz

DMCC CEO’su Ahmed bin Sulayem’e Antalya ekonomisi ile ilgili de bilgiler veren Başkan Davut Çetin, Antalya’nın Türkiye’nin tarım ve turizm başkenti olduğunu vurguladı. Antalya’nın turizm açısından dünyanın en önemli destinasyonlarından biri olduğunu ifade eden Başkan Davut Çetin, “Bu sene kentimizde 16 milyon turisti misafir etmeyi bekliyoruz. Turizmde Antalya olarak kentlerle değil, ülkelerle yarışıyoruz” şeklinde konuştu.

İstanbul’dan sonra en çok yabancı yatırımcı Antalya’da

Turizm ve tarımın yanı sıra sanayide de güçlü adımlarla yol alındığını ifade eden Başkan Davut Çetin, “Tarım, turizm, ticaret ve sanayi olarak her zaman gelişen ve büyüyen bir kentiz. Antalya, bu açıdan yabancı yatırımcılarında çok büyük ilgi gösterdiği bir şehir. İstanbul’un ardından Türkiye’nin en çok yabancıya yatırımcıya sahip olan kentiyiz.

Diğer taraftan ATSO olarak üyelerimizi yeni pazarlara açmak üzere de yoğun mesai harcıyoruz. Dünyaya açılma noktasında Dubai önem verdiğimiz destinasyonlardan birisi durumunda. Bugüne kadar yürüttüğümüz projeler kapsamında üyelerimizin Dubai’de pek çok temas gerçekleştirmesine vesile olduk. Bu ziyaret ile de Antalya ile Dubai arasındaki işbirliği ve dostluk köprüsü daha da güçlenmiş oldu” dedi.

BAE’nin en hızlı büyüyen serbest bölgesi

DMCC Serbest Bölgesi’nin Dubai’nin dünya emtia ticaretinde bir geçiş noktası olması amacıyla kurulduğunu ileten Ahmed bin Sulayem, 2002 yılında faaliyete geçen Serbest Bölge bünyesinde farklı sektörlerde faaliyet gösteren 16 binin üzerinde firma olduğunun altını çizdi. Bölge olarak amaçlarının 2025 yılına kadar bu sayıyı 30 bine taşımak olduğunu söyleyen bin Sulayem,  yoğun çalışmalarımız ile Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) en hızlı büyüyen serbest bölgesi olduklarını söyledi.

‘Çay Merkezi’ başarılı oldu sırada ‘Kahve Merkezi’ var

Dubai Pırlanta Borsası, Dubai Altın ve Emtia Borsası’nın kendi bölgelerinde faaliyet gösterdiğini söyleyen Ahmed bin Sulayem,“Söz konusu borsalar nezdinde birçok farklı finansal ürün sunuluyor. Altın rafinerisi, altın ve pırlanta kasaları gibi hizmetlerimizin yanı sıra bir çay merkezi (DMCC Tea Centre) ile de çayın transit ticaretinde dünyada önemli bir role sahibiz. Bu bağlamda da birçok Türk firmasıyla işbirliğimiz bulunuyor. Çay merkezimizin bu başarısı bizi bir ‘Kahve Merkezi’ kurma konusunda cesaretlendirdi. Şimdi de bunun üzerine çalışmalarımızı yürütüyoruz” dedi.

Davut Çetin’e konferans daveti

Eylül ayında Dubai Pırlanta Konferansı’na ATSO Başkanı Davut Çetin’i davet eden bin Sulayem, “DMCC Almas Konferans Merkezi’mizde 26 Eylül tarihinde Dubai Pırlanta Konferansı’nı gerçekleştireceğiz. Sizlerin de burada misafir etmeyi ve aramızda görmeyi çok isteriz. Konferansta pırlanta sektörünün sorunlarını ve çözüm önerilerini konuşacağız. Sektörün dünyaca ünlü isimleri bu konferansta olacaklar” şeklinde konuştu.

DMCC’nin Türk girişimcileri ve yatırımcıları beklediğini söyleyen bin Sulayem, “Sizlerin öncülüğünde bir heyeti bölgemizde ağırlamak ve yatırım yapmaları için destek olmak isteriz. En kısa sürede sizleri Dubai’de görmeyi ümit ediyoruz” dedi.

Ziyaretinden dolayı ­Bin Sulayem’e teşekkür eden Başkan Davut Çetin, Antalya ve Dubai arasındaki işbirliği ve diyalog sürecinin artarak sürmesi için her türlü desteği vereceklerini kaydetti. 


Etiketler: DMCC DUBAİ ATSO AKDENİZ DAVUT ÇETİN

Şimdi Paylaş

0 Yorum

Yorum Yap

CAPTCHA Image 

Benzer Haberler

Tütüncü, “Kepez büyümeye devam edecek”

Meclis üyeleri ile akşam yemeğinde bir araya gelen Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, “Farklı partilerden olabiliriz, ancak verdiğimiz her kararın odağında insan var, şehir var ve şehri güçlendirmek var. Birlik ve beraberliğimizle Kepez büyümeye ve gelişmeye devam edecek” dedi.

<...
Konyaaltı’ndaki 32. Cadde’nin asfaltı yenilendi

Antalya Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı Konyaaltı İlçesi’ndeki 32.
Cadde’nin asfaltını yeniledi.
Antalya Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı Yapım İşleri Şube Müdürlüğü,
kent merkezindeki deforme olmuş caddelerde yeni...

Kepez’den semt pazarlarına ücretsiz servis 

Kepezlilerin yaşamlarını kolaylaştıran uygulamalarına bir yenisini daha ekleyen Kepez Belediyesi, semt pazarlarına ücretsiz servis hizmeti sunmaya başladı. 
Kepez Belediyesi, sosyal belediyecilikte yeni bir projeyi daha Kepezlilerin hizmetine sundu. Kepezlilerin yaşamlarını  kolaylaştıran uygulamalarına bir yenisini da...