loader
Adınıza sahte yorumlar yazan Truva atına dikkat

Adınıza sahte yorumlar yazan Truva atına dikkat

Kaspersky araştırmacıları kullanıcılara istenmeyen reklamlar gösteren ve e-ticaret uygulamalarını kurdurmaya çalışan yeni bir Truva atı uygulaması tespit etti. Bu uygulama hem kullanıcıları hem de reklam verenleri kandırabiliyor. Akıllı telefon uygulama mağazalarını ziyaret eden bu zararlı yazılım çeşitli uygulamaları indirip kullanıcı adına bunlar hakkında yorumlar yazıyor. Bunların tümünü de cihazın sahibi farkında olmadan gerçekleştiriyor.

Kış satışları yoğunlaştıkça hem kullanıcıların hem de markaların daha dikkatli olması gerekiyor. Kullanıcılar mağaza seçerken, daha önceden yapılan yorumlara önem veriyor. Satıcılar da kampanya ve reklam bütçelerini bu dönemde artırıyor. Ancak ne kullanıcılar ne de satıcılar internette gördüklerine tamamen güvenmemeli. Yeni bir Truva atı uygulaması, popüler alışveriş uygulamalarının puanını artırıp insanları bunları kurmaya itiyor ve ardından sayısız reklam gösteriyor.

‘Shopper’ adı verilen bu uygulama, ayrıntılı gizlenme yöntemleri ve Google Accessibility Service kullanımıyla araştırmacıların dikkatini çekti. Engelli kullanıcılara yardımcı olmak için tasarlanan bu servis uygulama içeriklerinin sesli okunmasını ve kullanıcıların arayüzle etkileşime girebilmesini sağlıyor.Ancak saldırganlar bu özelliği cihazın sahibine karşı ciddi bir tehdit olarak kullanıyor.

Bu servisi kullanma izni alan zararlı yazılım, sistem arayüzü ve uygulamalarla etkileşime girmek için neredeyse sayısız fırsata kavuşuyor. Ekrandaki verileri toplayabilen yazılım düğmelere basabiliyor ve hatta kullanıcı hareketlerini taklit edebiliyor. Zararlı uygulamanın nasıl yayıldığı henüz tam olarak bilinmese de Kaspersky araştırmacıları cihaz sahiplerinin bunu sahte reklamlardan veya üçüncü taraf uygulama mağazalarından yasal uygulama almaya çalışırken indirmiş olabileceğini düşünüyor. Zararlı uygulama kendini bir sistem uygulaması olarak gösteriyor ve kendini kullanıcıdan gizlemek için ConfigAPK adlı sistem simgesini kullanıyor. Ekran kilidi açıldıktan sonra çalışan uygulama cihaz hakkında bilgi toplayarak saldırganın sunucusuna gönderiyor. Sunucudan da uygulamanın çalıştıracağı komutlar alınıyor.

Gelen komutlara göre uygulama şunları yapabiliyor:

 • Cihaz sahibinin Google veya Facebook hesabını kullanarak AliExpress, Lazada, Zalora, Shein, Joom, Likee ve Alibaba gibi popüler alışveriş ve eğlence uygulamalarına kayıt olmak.
 • Google Play’de uygulamalara cihaz sahibi adına yorum bırakmak.
 • Erişilebilirlik Servisini kullanma haklarını kontrol etmek. Eğer izin verilmemişse uygulama bunu talep eden sahte bir istek gönderiyor.
 • Google Play Protect özelliğini kapatmak. Bu özellik, Google Play Store’daki uygulamaları indirilmeden önce kontrolden geçiriyor.
 • Uzak sunucudan gelen bağlantıları gizli bir pencerede açmak ve bir dizi ekranın engeli kaldırıldıktan sonra kendini uygulama menüsünden gizlemek.
 • Ekran kilidini açarken reklam göstermek ve bu reklamlar için uygulama menüsünde etiketler oluşturmak.
 • Apkpure[.]com adresinden uygulamalar indirip kurmak
 • Reklamı yapılan uygulamaları Google Play’den indirip açmak.
 • Kurulu uygulamaların etiketlerini reklamı yapılan sayfaların etiketleriyle değiştirmek.

Ekim - Kasım 2019 arasında, alışveriş tutkunu Trojan-Dropper.AndroidOS.Shopper.a yazılımından etkilenen kullanıcıların büyük bir kısmı (yüzde 28,46) Rusya’daydı. Rusya’yı sırasıyla Brezilya (yüzde 18,70) ve Hindistan (yüzde 14,23) takip etti.

Kaspersky Zararlı Yazılım Analisti Igor Golovin, “Bu kötü niyetli uygulamanın verdiği gerçek zarar şimdilik yalnızca istenmeyen reklamlar, kullanıcı adına verilen sahte yorumlar ve puanlar olsa da kimse bunun ileride değişmeyeceğini garanti edemez. Bu zararlı uygulama şu anda alışveriş alanına odaklanmış durumda fakat sahip olduğu özellikler sayesinde saldırganlar kullanıcıların sosyal medya hesaplarından ve diğer platformlardan sahte bilgiler de yayabilir. Örneğin, Shopper’ın arkasındaki isimlerin istedikleri videolar kullanıcıların sayfalarında yayınlanabilir ve internete sahte bilgiler yayılabilir.” dedi.

Kaspersky ürünleri Shopper zararlı yazılımını Trojan-Dropper.AndroidOS.Shopper adıyla tespit edip engelliyor. Shopper hakkında daha fazlasını Securelist.com adresinden okuyabilirsiniz.

Bunun gibi zararlı yazılım tehditleriyle karşılaşma riskini azaltmak için kullanıcılara şunları tavsiye ediyoruz:

 • Erişilebilirlik Servisi ile ilişkisi olmadığı halde bunu kullanmak isteyen uygulamalara dikkat edin.
 • Kurduğunuz uygulamaların neler yapabildiğini görmek için her zaman uygulama izinlerini kontrol edin.
 • Yoğun reklamı yapılmış olsa bile güvensiz kaynaklardan uygulama indirmeyin, bilinmeyen kaynaklardan gelen programların kurulmasını engelleyin.
 • Potansiyel tehlike taşıyan veya şüpheli taleplerde bulunan uygulamaları tespit etmeye yardımcı olan ve verilen izinlerin getirebileceği riskleri açıklayan, Kaspersky Internet Security for Android gibi güvenilir bir mobil güvenlik çözümü kullanın.

Etiketler: KASPERSKY SAHTETRUVAATI AKILLITELEFON ZARARLIYAZILIM VİRÜS TEKNOLOJİ TÜRKİYE AKDENİZ ANTALYA

Şimdi Paylaş

0 Yorum

Yorum Yap

CAPTCHA Image 

Benzer Haberler

MANAVGAT BELEDİYESİ ETÜT MERKEZİ YÜZ YÜZE EĞİTİME DEVAM EDİYOR

Manavgat Belediyesi Çocuk ve Kültür Merkezi yerleşkesinde bulunan Etüt

Eğitim Merkezi, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının Milli Eğitim

Bakanlığı’nca uygun görülen sınıflarda yüz yüze eğitime başladı. 8 Sınıftaki 55

öğrencinin hızlandırılmış eğ...

YouTube, Tartışmaya Sebep Olacak Videoları Bilerek Kaldırmıyor

ouTube’un CEO’sunun yaptığı açıklamaya göre, platformdaki tartışmaya sebebiyet veren ve bazıları için ofansif unsurlar içeren videolar bilerek kaldırılmıyor.

YouTube’un CEO’su Susan Wojcicki’nin bugün yaptığı açıklamaya göre platformda yer alan, kişileri rah...

Yüzde 100 elektrikli Yeni Nesil Hizmet Aracı TRAGGER

TRAGGER Yeni Nesil Elektrikli Hizmet Araçları Transfer ve Pro Serileri ile turizm sektörünün önemli buluşması 31. Uluslararası Konaklama ve Ağırlama Ekipmanları İhtisas Fuarı ANFAŞ’ta sektörle bir araya gelmeye hazırlanıyor.

Üretimine 2018 yılında başlanan TRAGGER Yeni Ne...