loader
Adınıza sahte yorumlar yazan Truva atına dikkat

Adınıza sahte yorumlar yazan Truva atına dikkat

Kaspersky araştırmacıları kullanıcılara istenmeyen reklamlar gösteren ve e-ticaret uygulamalarını kurdurmaya çalışan yeni bir Truva atı uygulaması tespit etti. Bu uygulama hem kullanıcıları hem de reklam verenleri kandırabiliyor. Akıllı telefon uygulama mağazalarını ziyaret eden bu zararlı yazılım çeşitli uygulamaları indirip kullanıcı adına bunlar hakkında yorumlar yazıyor. Bunların tümünü de cihazın sahibi farkında olmadan gerçekleştiriyor.

Kış satışları yoğunlaştıkça hem kullanıcıların hem de markaların daha dikkatli olması gerekiyor. Kullanıcılar mağaza seçerken, daha önceden yapılan yorumlara önem veriyor. Satıcılar da kampanya ve reklam bütçelerini bu dönemde artırıyor. Ancak ne kullanıcılar ne de satıcılar internette gördüklerine tamamen güvenmemeli. Yeni bir Truva atı uygulaması, popüler alışveriş uygulamalarının puanını artırıp insanları bunları kurmaya itiyor ve ardından sayısız reklam gösteriyor.

‘Shopper’ adı verilen bu uygulama, ayrıntılı gizlenme yöntemleri ve Google Accessibility Service kullanımıyla araştırmacıların dikkatini çekti. Engelli kullanıcılara yardımcı olmak için tasarlanan bu servis uygulama içeriklerinin sesli okunmasını ve kullanıcıların arayüzle etkileşime girebilmesini sağlıyor.Ancak saldırganlar bu özelliği cihazın sahibine karşı ciddi bir tehdit olarak kullanıyor.

Bu servisi kullanma izni alan zararlı yazılım, sistem arayüzü ve uygulamalarla etkileşime girmek için neredeyse sayısız fırsata kavuşuyor. Ekrandaki verileri toplayabilen yazılım düğmelere basabiliyor ve hatta kullanıcı hareketlerini taklit edebiliyor. Zararlı uygulamanın nasıl yayıldığı henüz tam olarak bilinmese de Kaspersky araştırmacıları cihaz sahiplerinin bunu sahte reklamlardan veya üçüncü taraf uygulama mağazalarından yasal uygulama almaya çalışırken indirmiş olabileceğini düşünüyor. Zararlı uygulama kendini bir sistem uygulaması olarak gösteriyor ve kendini kullanıcıdan gizlemek için ConfigAPK adlı sistem simgesini kullanıyor. Ekran kilidi açıldıktan sonra çalışan uygulama cihaz hakkında bilgi toplayarak saldırganın sunucusuna gönderiyor. Sunucudan da uygulamanın çalıştıracağı komutlar alınıyor.

Gelen komutlara göre uygulama şunları yapabiliyor:

 • Cihaz sahibinin Google veya Facebook hesabını kullanarak AliExpress, Lazada, Zalora, Shein, Joom, Likee ve Alibaba gibi popüler alışveriş ve eğlence uygulamalarına kayıt olmak.
 • Google Play’de uygulamalara cihaz sahibi adına yorum bırakmak.
 • Erişilebilirlik Servisini kullanma haklarını kontrol etmek. Eğer izin verilmemişse uygulama bunu talep eden sahte bir istek gönderiyor.
 • Google Play Protect özelliğini kapatmak. Bu özellik, Google Play Store’daki uygulamaları indirilmeden önce kontrolden geçiriyor.
 • Uzak sunucudan gelen bağlantıları gizli bir pencerede açmak ve bir dizi ekranın engeli kaldırıldıktan sonra kendini uygulama menüsünden gizlemek.
 • Ekran kilidini açarken reklam göstermek ve bu reklamlar için uygulama menüsünde etiketler oluşturmak.
 • Apkpure[.]com adresinden uygulamalar indirip kurmak
 • Reklamı yapılan uygulamaları Google Play’den indirip açmak.
 • Kurulu uygulamaların etiketlerini reklamı yapılan sayfaların etiketleriyle değiştirmek.

Ekim - Kasım 2019 arasında, alışveriş tutkunu Trojan-Dropper.AndroidOS.Shopper.a yazılımından etkilenen kullanıcıların büyük bir kısmı (yüzde 28,46) Rusya’daydı. Rusya’yı sırasıyla Brezilya (yüzde 18,70) ve Hindistan (yüzde 14,23) takip etti.

Kaspersky Zararlı Yazılım Analisti Igor Golovin, “Bu kötü niyetli uygulamanın verdiği gerçek zarar şimdilik yalnızca istenmeyen reklamlar, kullanıcı adına verilen sahte yorumlar ve puanlar olsa da kimse bunun ileride değişmeyeceğini garanti edemez. Bu zararlı uygulama şu anda alışveriş alanına odaklanmış durumda fakat sahip olduğu özellikler sayesinde saldırganlar kullanıcıların sosyal medya hesaplarından ve diğer platformlardan sahte bilgiler de yayabilir. Örneğin, Shopper’ın arkasındaki isimlerin istedikleri videolar kullanıcıların sayfalarında yayınlanabilir ve internete sahte bilgiler yayılabilir.” dedi.

Kaspersky ürünleri Shopper zararlı yazılımını Trojan-Dropper.AndroidOS.Shopper adıyla tespit edip engelliyor. Shopper hakkında daha fazlasını Securelist.com adresinden okuyabilirsiniz.

Bunun gibi zararlı yazılım tehditleriyle karşılaşma riskini azaltmak için kullanıcılara şunları tavsiye ediyoruz:

 • Erişilebilirlik Servisi ile ilişkisi olmadığı halde bunu kullanmak isteyen uygulamalara dikkat edin.
 • Kurduğunuz uygulamaların neler yapabildiğini görmek için her zaman uygulama izinlerini kontrol edin.
 • Yoğun reklamı yapılmış olsa bile güvensiz kaynaklardan uygulama indirmeyin, bilinmeyen kaynaklardan gelen programların kurulmasını engelleyin.
 • Potansiyel tehlike taşıyan veya şüpheli taleplerde bulunan uygulamaları tespit etmeye yardımcı olan ve verilen izinlerin getirebileceği riskleri açıklayan, Kaspersky Internet Security for Android gibi güvenilir bir mobil güvenlik çözümü kullanın.

Etiketler: KASPERSKY SAHTETRUVAATI AKILLITELEFON ZARARLIYAZILIM VİRÜS TEKNOLOJİ TÜRKİYE AKDENİZ ANTALYA

Şimdi Paylaş

0 Yorum

Yorum Yap

CAPTCHA Image 

Benzer Haberler

OPPO’dan teknoloji severler için muhteşem yılbaşı hediyesi

BU YILBAŞINDA SEVDİKLERİNİZE UNUTULMAZ BİR HEDİYE VERİN

Son dönemin en çok dikkat çeken akıllı telefon markası OPPO, yılbaşında sevdiklerine unutulmaz bir hediye almak isteyenlere, muhteşem kamera yeteneklerine sahip yeni nesil akıllı telefonlarını öneriyor.

&C...

Dünya'nın ilk sanal gerçeklik konferansı !

VR Education tarafından geliştirilen sanal gerçeklik eğitim platformu ENGAGE üzerinden düzenlenmeye hazırlanan HTC 2020 VEC, tamamen VR formatında gerçekleştirilecek sektördeki ilk etkinlik olma özelliği taşıyor. Çin, Tayvan, ABD, Fransa ve İngiltere gibi dünyanın pek çok ülkesinden &oum...

Antalya Büyükşehir Belediyesi karla mücadele çalışmalarına devam ediyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi, yoğun kar yağışından olumsuz etkilenen ilçelerde karla mücadele çalışmalarını sürdürüyor. Ekipler, Elmalı, Korkuteli ve Gazipaşa'da kapanan köy yollarını açıyor, buzlanma tehlikesine karşı tuzlama çalışmaları yapıyor.

...