loader
Üç denizde aynı anda dev tatbikat! Doğu Akdeniz'de kararlılık gösterisi

Üç denizde aynı anda dev tatbikat! Doğu Akdeniz'de kararlılık gösterisi

Türkiye, ABD’nin Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni öne sürerek kışkırtmalarını yoğunlaştırdığı Doğu Akdeniz’de tatbikata başladı. Tatbikatla TSK, Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin hükümranlık haklarını yok sayan ehditleri bertaraf edebilecek kabiliyette olduğunu ortaya koyuyor.

Türkiye, ABD’nin Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni öne sürerek kışkırtmalarını yoğunlaştırdığı Doğu Akdeniz’de dev tatbikata başladı. Mavi Vatan tatbikatının ardından üç denizde yapılan tatbikatla Türk Silahlı Kuvvetleri, Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin hükümranlık haklarını yok sayan dayatmaları ve tehditleri bertaraf edebilecek kabiliyette olduğunu ortaya koyuyor.

Türk Ordusu Doğu Akdeniz’de kararlılık gösterisi yapıyor. Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nca planlanan Denizkurdu-2019 Tatbikatı, Anadolu’yu çevreleyen üç denizde 131 gemi, 57 uçak ve 33 helikopterin katılımıyla başladı. Tatbikat, dünyanın birçok bölgesinden dikkatle takip ediliyor. ABD ve Yunanistan basınında tatbikatla ilgili haberlere geniş yer verildi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca Anadolu’yu çevreleyen üç denizde eşzamanlı düzenlenen Denizkurdu-2019 tatbikatı, dün saat 08.00’de Gölcük Deniz Ana Üs Komutanlığı’nda, seyre çıkacak gemilere Türk bayrağı çekilmesiyle başladı. Gemiler, daha sonra ileri harekete geçti. Asimetrik tehdit altında liman çıkışı faaliyeti icra edildi. Tatbikata katılan 5 fırkateyn, 2 korvet ve 4 hücumbot, Gölcük Deniz Ana Üs Komutanlığı’ndan ayrıldı. Değirmendere mevkisinde asimetrik tehdit altında liman çıkış eğitimi icra edildi.

 

 

 

 

 

 

25 BİN 900 PERSONEL KATILIYOR

Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı birlik, gemi ve deniz hava vasıtalarının harekata hazırlık seviyesini artırmak amacıyla gerçekleştirilen tatbikatın Doğu Akdeniz’i kapsayan bölümü, gelişmiş deniz kuvvetlerinde bile nadir görülen gemi, deniz karakol uçağı ve deniz helikopterlerinin yüksek katılım yüzdesiyle yapılıyor. Doğu Akdeniz’de icra edilecek tatbikatta, kara bombardımanı atışları ile ‘şimşek’ adı verilen yüksek süratli insansız hava ve ‘albatros’ adı verilen su üstü hedeflerine hava savunma ve su üstü atışları gerçekleştirilecek. Tatbikat kapsamında yerli ve milli silah sistemleri ile yüksek süratlı su üstü ve hava dronlarına atışlar, gemiden karaya çok namlulu roketatar atışları, vurucu insansız hava aracı atışları, silahlı insansız hava aracı atışları, UMTAS ve L-UMTAS güdümlü mermi atışları, denizaltı savunma harbi roketi atışları, deniz topçusu ile uçakların koordineli atışları gerçekleştirilecek.

Tatbikatın ilk bölümünde atışların yanı sıra temel deniz harp türlerine yönelik su üstü harbi, deniz altı savunma harbi, elektronik harp, denizde denetim harekatı ve denizaltından personel kurtarma eğitimleri yapılacak. Tatbikatı ve atış safhalarını Donanma Komutanı Koramiral Ercüment Tatlıoğlu, TCG Gelibolu Fırkateyni’nden takip ediyor. Tatbikat, 25 Mayıs’ta sona erecek.

Reklamdan sonra devam ediyor 

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının son dönemdeki en büyük tatbikatlarından Denizkurdu’na, 131 gemi, 57 uçak ve 33 helikopter ile 25 bin 900 personel katılıyor.

'DOĞU AKDENİZ BIRAKILAMAZ'

Emekli Tuğamiral İlker Güven, Denizkurdu Tatbikatı’nın Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin çıkarlarının sonuna kadar savunulacağının bir göstergesi olduğunu vurguladı. Güven, Aydınlık’a yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Denizkurdu Tatbikatı bundan evvelki ‘Mavi Vatan 2019’ tatbikatına eşdeğer bir tatbikattır. Bu bizim özellikle Türkiye ve KKTC’nin uluslararası hukuktan doğan haklarımızdan yola çıkarak ilan ettiğimiz kıta sahanlığının muhafaza edileceğinin ve mavi vatanımızın sonuna kadar korunacağının işaretidir. Biz bu bölgeyi yani Doğu Akdeniz ve KKTC’yi asla bırakamayız. Atatürk Doğu Akdeniz konusunda ‘Efendiler, Kıbrıs düşman elinde bulunduğu sürece ikmal yollarımız tıkanır. Kıbrıs’a dikkat ediniz. Bu ada bizim için çok önemlidir’ demiştir. Özellikle ikmal yolları açısından Kıbrıs bizim için son derece önemli bir yerdedir. Kıta sahanlığımız, KKTC ve Türkiye’nin Doğu Akdeniz Münhasır Ekonomik Bölgesi’nin korunması Atatürk’ün tarihi direktifinde vurguladığı gibi konunun özüdür. İşte buradaki haklarımızın korunması ve her türlü tehdide karşı koyacağımızın bir işareti olarak bu tatbikatta mükemmel bir şekilde tasarlanmıştır.”

'AÇIK DENİZLERE DOĞRU'

Emekli Amiral Cem Gürdeniz ‘Çelik Gemiler Demir Bahriyeliler’ kitabında Denizkurdu Tatbikatı’nı anlatmaya şöyle başlıyor: “2 Haziran 1998 sabahı yılın en büyük tatbikatı için 09.00’da fora ettik ve Denizkurdu Tatbikatı’na başladık”. TCG Gaziaantep’in komutanlığını yaptığı sırada gerçkleşen tatbikatı Gürdeniz, kitabında ‘açık denizlere yönelişte dönüm noktası’ olarak değerlendirmiş. Tabikatın anlatımı şu şekilde devam ediyor: “12 Haziran 1998 günü başlayan Denizkurdu-98 Tatbikatı’nın dördüncü safhası, bu tatbikatı Cumhuriyet Donanması tarihinin en önemli tatbikatlarından biri ve ‘Açık Denizlere Doğru’ stratejisinin en önemli kilometre taşlarından biri yapacaktı... 14 Haziran günü akşam 18.00 gibi iki grup angajmanlarını tamamladığında Girit ve Malta arasındaki sahada denizaltılar dahil olmak üzere yaklaşık 40 parça Türk savaş gemisi vardı... Köprüüstünde komodora dönerek ‘Komodorum, radar skobuna iyi bakın. Bu tarihi görüntüyü kafanıza kaydedin. Türk Deniz gücünün Preveze döneminden bu yana gerçek anlamda Akdeniz’e ilk çıkışının resmidir’ dedim... Neticede Akdeniz’in açık deniz alanlarına yayılan Cumhuriyet Donanması artık tatbikatlar için sadece Ege Denizi’ni değil başka alanları da etkinlikle kullanabileceğini gösteriyordu.”

 

KAYNAK ; AYDINLIK.COM.TR

Bu haberi kaynağından okumak için lütfen linke tıklayınız;https://www.aydinlik.com.tr/uc-denizde-ayni-anda-dev-tatbikat-dogu-akdeniz-de-kararlilik-gosterisi-turkiye-mayis-2019


Etiketler: TÜRKİYE

Şimdi Paylaş

0 Yorum

Yorum Yap

CAPTCHA Image 

Benzer Haberler

Başkan Böcek Gazeteciler Günü’nde basınla buluştu

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler
Günü’nde basın emekçileri ile buluştu. Gazetecilerin bu özel gününü kutlayan Başkan Böcek,
gazetecilerin 25 yıldır kendisine her zaman destek verdiğini ve bugünlere gelmesine ve...

Korona virüs önleme çalışmaları yoğunlaştı !

Antalya Büyükşehir Belediyesi, korona virüsüne karşı toplu ulaşım araçlarını ve otobüs
duraklardaki rutin temizlik işlerini sıklaştırdı. Toplu ulaşım araçları ve kapalı duraklar toplum
sağlığı için temizlenerek, dezenfekte ediliyor. Sosyal medya ve tanıtım mecralarından da<...

Şehirde müzik var

Şehirde müzik var


5 yıl önce Best Haber

Şehirde müzik var
ABBO’dan muhteşem konser
Antalya Büyükşehir Belediyesi Bando Orkestrası tarihi Üç Kapılar’da muhteşem bir
konser verdi. 70’ler ve 90’lardan yerli ve yabancı parçaları seslendiren orkestra büyük
beğeni topladı.
Antalya Büy...