loader
EKONOMİK KRİZ BUHRANA DÖNÜŞTÜ

EKONOMİK KRİZ BUHRANA DÖNÜŞTÜ

“EKONOMİK KRİZ BUHRANA DÖNÜŞTÜ”

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya İl Başkanı Nuri Cengiz, parti binası önüne basına açıklamalarda bulundu. 81 ilde eş zamanlı gerçekleşen, ekonomik krizi ve zamları konu alan açıklamada Başkan Cengiz, “Kriz buhrana dönüştü. Milyonlar işsizlikle, yoksullukla, açlıkla boğuşuyor” dedi

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya İl Başkanı Nuri Cengiz, İl Başkanlığı binası önünde basına ve kamuoyuna açıklamalarda bulundu. CHP Genel Merkezi tarafından organize edilen ve 81 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen açıklamada, ekonomik kriz ve son dönemde artan zamlar konu alındı. Toplantıda İl Başkan Nuri Cengiz’e; il başkan yardımcıları, ilçe başkanları, İl Kadın ve Gençlik Kolları Başkanları ile çok sayıda partili vatandaş eşlik etti. Başkan Nuri Cengiz’in basına ve kamuoyuna yaptığı açıklamanın tamamında şu ifadeler yer aldı;

“Ülke olarak derin bir ekonomik buhranın içinden geçiyoruz. Tam üç yıl önce, 2018 yılının Temmuz ayında, ucube tek adam rejiminin resmen yürürlüğe girmesiyle birlikte, yaşadığımız ekonomik krizin şiddeti arttı.

Kriz vatandaşlarımızın canını daha çok yakar hale geldi. Şahsım hükümetinin, halkı COVİD-19 salgınıyla mücadelede yalnız bırakmasının ardından da bu kriz tam bir buhrana dönüştü.

Geldiğimiz noktada milyonlarca emekçi, memur, çiftçi, emekli, esnaf, öğrenci buhranın ortasında yaşam mücadelesi veriyor. Milyonlar işsizlikle, hayat pahalılığıyla, yoksullukla, borçlulukla ve maalesef açlıkla boğuşuyor.”

 

“ŞAHLANAN BİR AVUÇ İMTİYAZLI İNSAN OLACAK!”

“Halkımız bu sorunlarla boğuşurken, Saraylarından ülkeyi yönetenler, milyonların sırtına yeni yükler bindiriyor.

Erdoğan'ın Şahsım Hükümeti, miting meydanlarında "Temmuz ayında ekonomi şahlanacak" demişti ama Temmuz ayıyla beraber zam yağmuru hızlandı.

Anlaşılan o ki, şahlanan yine milyonlar değil, bir avuç imtiyazlı insan olacak. Çünkü Saray halkın gerçeklerine ve ihtiyaçlarına tamamen sırtını dönmüş durumda.”

 

“BOZUK DÜZENİ DEĞİŞTİRECEĞİZ!”

1 Temmuz itibariyle; Elektriğe yüzde 15, Doğalgaza yüzde 12, Sanayi kuruluşlarında kullanılan doğalgaza yüzde 20, LPG'ye 60 kuruş, Öğrenci harçlarına ise yüzde 10 zam yapıldı!

Son zamlarla birlikte, sene başından beri elektriğe yüzde 22, doğalgaza yüzde 20 zam uygulanmış oldu. Ucube tek adam rejiminin yürürlüğe girdiği günden bugüne elektrik faturaları 8 kez, doğalgaz faturaları da 13 kez zamlandı. İktidarın kurduğu bu bozuk düzen, vatandaşa sadece açlık, işsizlik ve zam getirdi.

Biz bu bozuk düzeni değiştireceğiz! Demokratik hukuk devletine son verip yerine Şahsım hükümetini koyanların kurduğu bu düzeni değiştireceğiz!”

 

“MAZOT, GÜBRE, ELEKTRİK PAHALANACAK!”

“Saray rejiminin, halkın sırtına yüklediği büyük yük ve ağır ekonomik yıkım, TÜİK'in artık makyaj tutmayan enflasyon verilerinde bile görülüyor.

TÜİK'in açıkladığı Haziran 2021 verilerine göre yıllık tüketici enflasyonu yüzde 17.53 ile son 2 yılın zirvesine yükseldi. Üreticinin maliyetleri ise yıllık yüzde 42.89 artışla son 32 ayın zirvesinde. Bütün bu gelişmeler, Saray rejiminin yarattığı yıkımın, halkın sırtına yeni yükler bindireceğinin de işareti.

Üretici ve tüketici enflasyonu arasındaki fark, bir süre sonra artan maliyetlerin tüketiciye yüksek enflasyon olarak döneceğini gösteriyor. Türk Lirası'nın döviz kurları karşısında sürekli değer kaybetmesi ise ithal girdiye mahkum edilmiş çiftçimizin, üreticimizin maliyetlerinin artacağının habercisi.

Mazot pahalanacak, gübre pahalanacak, elektrik pahalanacak...

Bunun üzerine bir de son zamlar önümüzdeki aylarda enflasyona yansıyacak. Açık olan bir şey var; o da Saray rejiminin kurduğu düzen vatandaşın hayatını daha pahalı, daha yaşanamaz hale getirecek.”

 

“SARAY YİNE KURNAZLIK PEŞİNDE!”

“Saray rejimi bir yandan da yeni kurnazlıklar peşinde. Emeklilere, memurlara ve kamu işçilerine verilecek enflasyon farkları Ocak-Haziran verileriyle belirlenmesine rağmen zamlar Temmuz'da geldi!

Hayat pahalılığı almış başını giderken, milyonlarca memurun ve emeklinin maaşlarına yapılacak enflasyon zammı sadece yüzde 8.45 oranında kalacak. Kamu işçilerinin alacağı zam, bu oran etrafında belirlenecek.”

 

“TÜRKİYE BU DÜZENE MAHKUM DEĞİL!”

“Yurttaşlara "Porsiyonları küçültün" diyen Saray, vatandaşın lokmasına dahi göz dikti. Hayat pahalılığıyla, işsizlikle, yoksullukla, borçlulukla, açlıkla mücadelede, iktidar tarafından yalnız bırakılan halk; ucube tek adam rejiminin yükünü artık kaldıramıyor!

Şahsım düzeni devam ettiği müddetçe fakirleşmeye, yoksullaşmaya, geçim sıkıntısı yaşamaya devam edeceğiz. İktidarın siyasi ve ekonomik tercihleri bize bunları yaşamayı dayatıyor. Ama Türkiye bu düzene mahkum değil!”

 

“KAYNAKLARI HALK YARARINA KULLANACAĞIZ!”

“Bu kötü gidişi biz değiştireceğiz. Türkiye'nin bütün bu sorunlardan kurtulabilmesinin yolu iktidar değişikliğinden geçiyor. Hiç kimsenin şüphesi olmasın, tek adam rejimine son verip halkın iktidarını kuracağız.

Halkı zenginleştirecek olan, hayat pahalılığına son verecek olan Güçlendirilmiş Parlamenter Demokrasiyi kuracağız. Vatandaşa hesap vermeyi temeline alan demokratik hukuk devletini kurup, kamu kaynakları halk yararına kullanacağız.”

 

“BİZ HAZIRIZ!”

“Bizleri Meclis'e gönderdiğiniz fezlekeleriniz, tehditleriniz, zorbalıklarınız korkutamaz! Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun da söylediği gibi, zerre kadar çekinmiyoruz.

Bu ülkede hep birlikte mutlu ve müreffeh bir yaşam süreceğiz.

Biz hazırız! Türkiye'yi yönetecek kadrolar hazır!

Türkiye artık kendisini yeniden kuracak, yeni bir iktidar ve Güçlendirilmiş Parlamenter Demokratik sistem için sabırsızlanıyor.

Halkımızın bu sabırsızlığına karşılık vermek için; hiç vakit geçirmeden, hemen erken seçim istiyoruz!”

 

 

 

 

 

 


 


Etiketler: chp EKONOMİ CUMHURİYET HALK PARTİSİ KILIÇDAROĞLU ANTALYA MEMUR İŞÇİ ÇİFTÇİ NURİ CENGİZ ESNAF SEÇİM ERKEN SEÇİM DOĞALGAZ ZAM HÜKÜMET

Şimdi Paylaş

0 Yorum

Yorum Yap

CAPTCHA Image 

Benzer Haberler

ASELSAN’ı Değil Saray’ı Sat !

ASELSAN’ı Değil Saray’ı Sat !

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Hüseyin Baş: İlla bir şey satacağım diyorsan o oturduğun sarayı sat. Zaten bu Araplar da saraya bayılır. Düşünsenize ilanda 'Bin 100 odalı, dinozor manzaralı' yazıyor.

 

Bağ...

Ekrem İmamoğlu: YSK'nın elinde hiçbir gerekçe yok

Ekrem İmamoğlu İBB'de israf olduğunu savundu "Bir genel sekreterin 3 arabası olur mu" diye konuştu.

Ekrem İmamoğlu: YSK'nın elinde hiçbir gerekçe yok

CHP ve İYİ Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Ekrem İmamoğlu FOX Tv'de İsmail Küçük...

Yakıp yıkanlar yerine imar edenler iş başında

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık,

 "Demokrasinin Türkiye için önemli ve şart olduğunu biliyoruz ama siz eğer devletin, milletin imkanlarını terör örgütlerine peşkeş çekerseniz, size sunulan imkanları dağdakilere erzak olarak gönderirseniz...