loader
Yolunuz Demokrasi Şehitleri Parkı’na Düşerse

Yolunuz Demokrasi Şehitleri Parkı’na Düşerse

Oturduğumuz semtler yürüyeceğimiz yolları, sokakları belirler. Cadde ve sokak aralarında karşımıza insanların soluklanacağı küçük parklar çıkar. Bazıları dikkatimizi çeker bazılarının ise farkında olmadan geçer gideriz.

Birkaç yıl öncesine kadar, Burhanettin Onat Caddesi’nden, Metin Kasapoğlu Caddesi’ne doğru yürürken, yolumuzun üzerine bir elektrik trafosu çıkar, onun arkasında da bakımsız bir park bulunurdu. Bu parkın içinde çocukların oynayabileceği birkaç salıncak ve kaydıraçlar bulunurdu. Park öylesine perişandı ki pek kimseler oturmaz, çocuklar da o parkı pek kullanmazdı. Trafonun yanı ise kargılarla kaplıydı, baharda yeşillenir, yazın ise kurur, içleri çöp dolu olurdu.

Zerdalilik Tramvay İstasyon’uyla yan yana bulunan bu terkedilmiş parkın etrafının temizlenmeye başlandığını görmüş, acaba buraya ne yapacaklar diye merak etmeye başlamıştık. Öğrendik ki, Muratpaşa Belediyesi buraya yeni bir park yapacakmış. Pek sevin dik. Ama bu kadar güzel ve anlamlı bir park olacağını hayal edemiyorduk bile.

Aradan zaman geçti, parkın ortasına güzel bir havuz yapıldı, yeni ağaçlar dikildi, çimlendirildi, etrafına oturulabilecek banklar konuldu. Bir süre sonra bu parkın adının Demokrasi Şehitleri Parkı olacağını ve  demokrasi şehitlerinin büstlerinin konulacağını okuduk gazetelerden.

Bir süre sonra, söylenenler hayata geçirildi ve Demokrasi Şehtileri Parkı bu semtte oturan insanların uğrak yeri olmaya başladı. Park, artık yanından tedirginlikle geçeceğiniz bir yer olmaktan çıkıp, sizi kendisine çekmeye başladı. Kışın, güneşin yüzünü gösterdiği günlerde yaşlıların, annelerin çocuklarını alıp güneşin tadını çıkardığı, yazın ise o çok sıcak günlerde suyun şıkırtısını dinleyip biraz soluk alabildiği bir yerdi artık. Bu güzelliğin yanında derin bir hüzün insanı sarıp sarmalıyordu. Bu derin acının ve hüznün topluma bir kez daha duyumsatılması, duyarlılık yaratılması için Muratpaşa Beldiyesi  parkın resmi açılışını yapmaya karar vermiş olmalıydı.

24 Ocak 2008 günü sıradan bir gün değil elbette. Demokrasi şehitlerinden Uğur Mumcu’nun katledilişinin yıl dönümüydü. Parkın açılışının bugüne denk getirilmiş olması anlamlıydı. Büstlerin üstü bayraklarla kaplanmış, park balonlarla, çiçeklerle süslenmiş, açılışa gelen insanların elinde kırmızı karanfiller, hem bir hüzünlü hem de sevinçli bir gün yaşanıyordu. Mahalle muhtarı, Muratpaşa Beldediye Başkanı Süleyman Evcilmen birer konuşma yaptılar. Evcilmen, sergi açılışı için Demokrasi Şehitleri, Uğur Mumcu, Abdi İpekçi, Bahriye Üçok, Çetin Emeç, Turan Dursun, Muammer Aksoy,Ahmet Taner Kışlalı ve Onat Kutlar’ın                                   ailelerine açılış davetiyesi gönderdiklerini, o sabahta onların yakınlarıyla çok sıcak ve duygulu telefon görüşmeleri yaptığını, ailelerin bu parkın açılıştan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Konuşmaların ardından,  sıra heykeltraş Cüneyt Çağlıcan’ın yaptığı büstlerin açılışına gelmişti. İçimden, “Bahriye Üçok’un büstünü bir kadın açsa ne güzel olur”,dedim. Düşündüğüm gerçekleşti, Bahriye Üçok’un büstünü Dilek Evcilmen açtı.
Ardından her demokrasi şehidi için birer ağaç dikildi. Burada da demokratik bir davranış sergilendi. Ağaçlardan birinin dikilmesini başka bir partiden Belediye Meclis üyesi olan Gaye Doğanoğlu gerçekleştirdi.

Bu törenlerin ardından gökyüzüne beyaz balonlar bırakıldı. O balonlar gökyüzüne doğru yükselirken, nedense aklıma beyaz güvercinler düştü. Bir zamanlar özgürlüğü beyaz güvercinler temsil ediyordu.

Özgürlük , eşitlik, demokrasi uğruna yazdıkları yazıları, kalemleri onları bu hayattan alıp gitti. Eğer bugün kendimizi ifade edebiliyorsak, düşüncelerimizi açıklayabiliyorsak, bu ülkede hala demokrasi savaşı veriliyorsa, onların yaşarken vermiş oldukları mücadeleler sayesinde oluyor.

İmren Çalışkan Tüzün


Etiketler: İmren Çalışkan Tüzün

Şimdi Paylaş

0 Yorum

Yorum Yap

CAPTCHA Image 

Benzer Haberler

EMRE ALTUĞ 20. SANAT YILINI MUHTEŞEM BİR KONSERLE KUTLADI

EMRE ALTUĞ'DAN BOL SÜRPRİZLİ 20. YIL KONSERİ

Kerki Solfej'in düzenlediği TİM Show Center'da gerçekleşen konserde, ünlü şarkıcıya Özgür Sevinç'in şefliğini üstlendiği Sinema Senfoni Orkestrası eşlik etti.

İlk albümü "İb...

BOSTANCI GÖSTERİ MERKEZİ’NDE MÜZİK ŞÖLENİ

Kerki Solfej, birbirinden ünlü isimleri Bostancı Gösteri Merkezi’nde sevenleriyle buluşturacak. Zülfü Livaneli, Sertab Erener, Mabel Matiz, Duman, Mor ve Ötesi en güzel şarkılarını bu kez İstanbul Anadolu yakasındaki müzikseverlerle birlikte söyleyecek.

Kerki Solfej&rsqu...

Türk tiyatrosu ve sinemasının öncü ismi: Muhsin Ertuğrul

memurlarından Hüseyin Hüsnü Bey ile Alman asıllı Fatma Dilruh Hanım'ın oğlu Ertuğrul, İstanbul'da 28 Şubat 1892'de dünyaya geldi.

İstanbul Tefeyyüz Mektebi, Darüledep, Soğukçeşme ve Toptaşı Rüştiyesi ile Mercan İdadisinde eğitim alan Ertuğrul, çocuk yaşlarında medda...