loader
Yeni Kurulan Partiler Başarılı Olabilir Mi?

Yeni Kurulan Partiler Başarılı Olabilir Mi?

Türkiye siyasi bir değişimin içinde bulunuyor. 2017’den bu yana birçok siyasi parti kuruldu. Peki yeni kurulan bu partiler ne kadar başarılı olabilecek? Güncel siyasette erken seçim dedikoduları dolaşırken olası erken seçim senaryolarında yeni kurulan partilerden hangisi ne kadar başarılı olabilir sizin için analiz ettik.

Yeniden Refah Partisi (23 Kasım 2018)

Yeni kurulan partiler içinde teşkilatlanmasını tamamlayıp en fazla üye sayısına ulaşan parti Yeniden Refah Partisi oldu. Necmettin Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan tarafından kurulan parti Milli Görüş tabanı başta olmak üzere Milliyetçi Muhafazakar seçmenin oylarını hedefliyor. Yargıtay’ın 4 Kasım 2021 verilerine göre 148 bin 724 resmi üyesi bulunan Yeniden Refah Partisi, 81 ilde ve çoğu ilçede teşkilatlanmasını tamamladı. Diğer partilere oranla seçime daha hazır bir izlenim sergiliyor fakat anket şirketlerinin oy oranlarına baktığımızda diğer yeni kurulan partilerin gerisinde kalıyor. Birçok araştırma şirketinde Yeniden Refah Partisi, diğer partiler içinde sınıflandırılırken Yeniden Refah Partisi’ne yer veren şirketlerde de oy oranı %0,4 ile %1,1 arasında gösteriliyor.

Gelecek Partisi (12 Aralık 2019)

Eski Başbakanlardan Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan Gelecek Partisi de 81 ilde teşkilatlanmasını tamamlamış partiler arasında yer alıyor. Yeniden Refah Partisi gibi Gelecek Partisi de Milliyetçi Muhafazakar seçmenin oylarını hedefleyen partiler arasında. Yargıtay’ın 4 Kasım 2021 verilerine göre 34 bin 45 resmi üyesi bulunan Gelecek Partisinin anket şirketlerinin son zamanlarda yaptığı çalışmalarda oy oranı %0,4 ile %2,6 arasında gösteriliyor.

Demokrasi Ve Atılım Partisi- DEVA (9 Mart 2020)

Eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan tarafından kurulan Demokrasi Ve Atılım Partisi de 81 ilde teşkilatlanmasını tamamlamış olmasına rağmen Zeytinburnu, Avcılar, Silivri, Çatalca gibi seçmen sayısının milyonlara ulaştığı kritik ilçelerde henüz teşkilatlanmayı başaramadı. Yargıtay’ın 4 Kasım 2021 verilerine göre 58 bin 418 resmi üyesi bulunan DEVA Partisi yeni kurulan diğer partilere oranla barajı geçmeye en yakın parti konumunda duruyor. Anket şirketlerinin son zamanlardaki çalışmalarında oy oranı %0.7 ile %6 arasında gösteriliyor.

Türkiye Değişim Partisi- TDP (17 Aralık 2020)

Mustafa Sarıgül tarafından kurulan Türkiye Değişim Partisi bir yılını geride bırakmasına rağmen daha teşkilatlanma sürecinde. Yargıtay’ın 4 Kasım 2021 verilerine göre 6 bin 766 resmi üyesi bulunan TDP çoğu araştırma şirketinde diğer partiler arasında gösteriliyor. Türkiye Değişim Partisi’ne yer veren araştırma şirketlerinde de %0,5’i geçemiyor.

Memleket Partisi (17 Mayıs 2021)

2018 seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi tarafından Cumhurbaşkanı adayı gösterilen Muharrem İnce’nin kurduğu Memleket Partisi birçok ilde teşkilatlanmasını tamamladı. Yargıtay’ın 4 Kasım 2021 verilerine göre 12 bin 992 resmi üyesi bulunan Memleket Partisi Atatürkçü Laik seçmenin oylarını hedefliyor. Anket şirketlerinin son zamanlardaki çalışmalarında diğer partiler arasında gösterilen Memleket partisine yer veren anket şirketlerinin çalışmalarında ise %0.5 ile %1.6 aralığında gösteriliyor.

Zafer Partisi (26 Ağustos 2021)

Ümit Özdağ tarafından kurulan Zafer Partisi daha teşkilatlanma sürecini sürdürüyor ve şu anlık anket şirketlerinde yer almıyor fakat Ümit Özdağ’ın mülteci meselesindeki keskin çıkışları gündemden düşmüyor.

Anket şirketlerinin son zamanlarda yaptığı çalışmalarda kararsız seçmenin oy oranı %15 ile %20 arasında gösteriliyor. Yeni kurulan partilerin başarılı olabilmesinde kararsız seçmeni ikna edebilmesi önemli rol oynayacak gibi gözüküyor.

Haber: Eyüp Dokuzlu

 


Etiketler: Siyaset parti deva yenidenrefah memleketpartisi gelecekpartisi değişimpartisi yeniparti zaferpartisi

Şimdi Paylaş

0 Yorum

Yorum Yap

CAPTCHA Image 

Benzer Haberler

Binali Yıldırım'dan Devlet Bahçeli açıklaması

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Binali Yıldırım, Bahçeli'nin sert tweetleriyle ilgili "Sayın Bahçeli mitili İstanbul'a attı. Cumhur İttifakı için çalışmaya devam ediyor. Diğer konular bizim ittifakımıza zarar veremez" dedi.

AK Parti İstanbul Büy&u...

 Saadet Partisi Antalya İl Başkanı Ramazan Düzen’den Açıklama “Faturasını millet ödüyor”

Saadet Partisi Antalya İl Başkanı Ramazan Düzen, iktidarın ekonomi politikasını sert bir dille eleştirdi. Düzen, “İktidar başarısızlıkları başkasına yükleme...

Meral Akşener'den Ergenekon davası kararı sonrası sert açıklamalar

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, dün kararı açıklanan Ergenekon soruşturmasına ilişkin yaptığı değerlendirmede, ''Genelkurmay Başkanı'nı 'örgüt lideri' diye tutuklayanları, 'kumpas davasının savcısıyım' diye övünenleri Allah’a havale ediyorum.'' dedi...