loader
Fatih Erbakan: Bu Sistem Sınırsız Faiz Oranıdır

Fatih Erbakan: Bu Sistem Sınırsız Faiz Oranıdır

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan, 'Dövize endeksli mevduat' düzenlemesini sert bir şekilde eleştirerek "Açıklanan sistem, Türk Lirası cinsinden mevduatlar için örtülü bir faiz artışıdır. Hem de bu yeni faiz oranı döviz kuruna endeksli, sınırsız bir faiz oranıdır.' dedi.

  

'AK Parti Hükümetleri Faiz Ödeme Şampiyonudur'

Gündemin en önemli konusu olan 'Kur Korumalı Vadeli TL' politikasına tepki gösteren Genel Başkanımız, şu ifadeleri kullandı:

 

"Ak Parti hükümetleri tüm uyarılara rağmen ısrarla uyguladığı 'yüksek faiz, düşük kur' politikasıyla 19 yılda 520 milyar dolar kamu kaynağını faize aktararak Cumhuriyet tarihinde 'faiz ödeme şampiyonu' olmuştur. 19 yılda toplanan toplam verginin yüzde 20’si doğrudan faiz lobisine gitmiştir. İş işten geçtikten sonra, milletin ekonomik problemleri işsizlik ve ağır geçim sıkıntısına dönüştükten yani bıçak kemiğe dayandıktan sonra, neredeyse 20 yılın sonunda hatasını kabul eden Ak Parti, “milleti faize ezdirmem” sloganıyla yıllarca kaynak aktardığı, ne istedilerse fazlasıyla gözü kapalı şekilde verdiği faiz lobisine savaş açarak, düşük faiz uygulamasına geçmeye karar vermiştir. Neredeyse 20 sene sonra akla gelen “Nas” hususu nedeniyle faizlerin düşürülmek istenmesi doğal olarak döviz kurlarında patlamaya yol açtı.  Pek belli etmek istemese de yüksek kurlardan ve bunun ekonomiye etkisinden iyice bunalan Hükümet, bankalardaki yüzde 65’ten fazlası döviz cinsinden olan mevduatların TL’ye dönüşü ve böylece kurların aşağı çekilmesi için bir uygulama başlattı."

 

'Bu sistem sınırsız faiz oranlı örtülü faiz sistemidir'

'Sayın Cumhurbaşkanı yaptığı bu açıklama ile, aslında faiz artırımına gidileceğini ilan etmiştir! Açıklanan sistem, Türk Lirası cinsinden mevduatlar için örtülü bir faiz artışıdır. Hem de bu yeni faiz oranı döviz kuruna endeksli, sınırsız bir faiz oranıdır.' diyen Erbakan,  "Bu uygulamanın kısa vadede dövizi aşağı çeken etkisi görülse bile,  orta ve uzun vadede yapısal problemlerimiz nedeniyle, üretmediğimiz için, yeterli düzeyde ihracat yapmadığımız için döviz tekrar yükselmeye devam edecektir. Zaten kısa vadede dahi döviz kurunun istenen oranda düşmediği de görüldü." ifadelerini kullandı.  

 

'Garibanın Vergisi Zenginin Malına Nema Olacak'

Erbakan açıklanan bu sistem ile milyonlarca vatandaştan toplanacak vergilerin hazineden imtiyazlılara aktarılması manasına geldğini belirterek şöyle devam etti:  "Türk Lirası mevduatlara faiz getirisinin üzerinde, döviz kuru artışı kadar ilave ödemenin Hazine tarafından yapılacak olması demek,  yüksek birikime sahip yüzde 1’lik kısmına kalan %99’luk fakir ve gariban halktan toplanan vergilerle imtiyazlılara milyarlarca lira ödeme yapılması demek faiz geliri neması manasını taşımaktadır. Nasıl ki yaptırdıkları köprü-otoyol-havaalanlarından geçmeyen vatandaş da Hazine üzerinden geçiş ücretini ödüyorsa, bu uygulamayla bankada mevduatı olmayan vatandaş da mevduatı olanın kur farkı kazancının ödemesini yapmış olacak."  

 

Merkez Bankası 24 saat içinde 7 milyar dolar bozdurdu

Dr. Fatih Erbakan sistemin işlediğini göstermek için Merkez Bankası'nın açıklamadan sonraki 24 saat içinde 7 milyar dolar bozdurduğunu ortaya çıktığını söyledi:

 

"Bir de dün ortaya çıkan bir gerçek de Sayın Cumhurbaşkanı'nın açıklama yaptığı andan itibaren Merkez Bankası'nın bir 7 milyar dolar daha döviz mevduatının TL'ye döndüğüdür. Bunun da sebebi bakın açıklama etkili oldu döviz aşağı gidiyor demek için yapıldığı gerçektir.  Bu uygulama eğer beklenen sonucu vermez ve döviz artmaya devam ederse, zaten çok yüksek olan enflasyonu da daha da artıracaktır.  Çünkü bu ilave ödemeler Hazine’de yeterli miktarda kaynak olmaması nedeniyle, yüksek miktarda Türk Lirası basılarak karşılanacak, bu da enflasyonu artırıcı etki yapacaktır."

 

İktidar 6 Ay İçinde Erken Seçime Gidebilir

Bu hamlelerin erken seçime yönelik hamleler olduğu konusunda ciddi şüphelerinin olduğunu ifade eden Erbakan, "Asıl yapısal sorunlar çözülmeden yani üretmeden ihracat yapmadan dış ticaret açığımızı kapatmadan bu gibi palyatif çözümlerin sonuca ulaşması mümkün değildir. Biz de bu hamlelerin bir erken seçim hazırlığı olduğuna dair şüphe duyuyoruz. Yani bir 6 ay bize nefes aldırırsa bu uygulama ilkbahar gibi haziran gibi erken seçim yaparız diye düşünüyor olabilir iktidar" şeklinde konuştu.

 

Bu Politikalar Faiz Lobisine Kazandırıyor

 

İktidarın faiz indirme politikalarının da işe yaramadığının ortaya çıktığını vurgulayan Erbakan, "İktidar, 'faiz lobisiyle savaşıyoruz' derken, aslında 20 seneden beri olduğu gibi şu anda da faiz lobisine fayda sağlamaktadır maalesef. Şöyle ki Ak Parti iktidarı bir süredir Merkez Bankası üzerinde tahakküm kurarak politika faizini indirmeyi tercih etmektedir. Ak Parti iktidarının “yeni ekonomi politikasına” bağlı olarak merkez bankası üzerinde kurulan baskı sonucunda faizler Para Politikası Kurulu’nun 16 Aralık tarihli son toplantısında %14'e kadar indirildi. Fakat Sn. Cumhurbaşkanı'nın verdiği talimatla bu faiz indirim kararları Ak Parti iktidarının iddia ettiği sonucu vermemiştir. Piyasa faizleri düşmek bir yana artmaya başlamıştır... Merkez Bankası ve Bankalar Birliği verilerine göre; 10 Aralık haftasında TL mevduat faizi bir önceki haftaya göre 2,1 puan artışla yıllık yüzde 15,20 olurken, TL ticari kredilerin faiz oranı ise bir önceki haftaya göre 1,6 puan artışla yıllık yüzde 19,63 oldu.  Konut kredi faizleri 1,4 puan artışla yüzde 17,17’ye, taşıt kredisi faizi yüzde 24,24’e, bireysel ihtiyaç-tüketici kredisi faizleri yıllık 25,26’ya yükseldi. Faiz indirim kararlarıyla beraber, devlet borçlanma faizleri de 7 aydır neredeyse sabit bulunduğu %19 seviyesinden, 7 Aralık 2021 tarihi itibariyle %22,7 seviyesine kadar çıkmıştır… Dolayısıyla hem faizler artmış, hem de döviz kurları artmış durumdadır. Aynen geçen sene Merkez Bankası’nın dövizlerinin satılıp döviz rezervi eksiye düşürüldüğü halde döviz kurlarının düşmeyip, aksine daha da artmasında olduğu gibi. O zaman da hem rezervimiz elimizden gitmiş, hem de döviz kurları artmaya devam etmişti. Bu arada “Rantiyeciler” MB’dan %14 faizle parayı alıp götürüp Hazine’ye %22,7 faizle satmaktadır. Oturdukları yerden devletin parasıyla %9’a yakın kar etmektedir." Dedi.

 

Yeniden Refah olarak AK Parti iktidarına acilen bu hatasından dönmesi çağrısında bulunan Erbakan şunları söyledi: 

 

Sadece Merkez Bankası ve politika faizi üzerine inşa edilmiş zorlama bir yöntem yerine, faize kaynak aktarılmasını önlemek için borç-faiz ekonomisi modelinden bir an evvel vazgeçmelidir. Bunun ilk adımı olarak; derhal yıllardır uyguladığı hatalı “borçlanma politikasını” değiştirerek, merkezi ve mahalli yönetimler için “denk bütçe zorunluluğu” getirilmelidir. Sürekli olarak “dış borç arayışı” yerine, milli kaynak üretmeye odaklanmalı, yatırımlar ve gerekli harcamalar dış borçlarla değil milli kaynaklarla finanse edilmelidir. Yap-İşlet-Devret modeli ile imtiyazlı holdinglere milyarlarca lira aktarılmasına derhal son verilmelidir. Bir an evvel üretim ve ihracatın artırılması için gereken iklimin oluşturulması için gerekli adımları atmalıdır. Başka türlü bu girdaptan kurtulmamız mümkün olmaz’’ dedi.


Etiketler: FatihErbakan YenidenRefah RefahPartisi AKP Erdoğan

Şimdi Paylaş

0 Yorum

Yorum Yap

CAPTCHA Image 

Benzer Haberler

İngiliz The Guardian: Sedat Peker’in videoları Erdoğan’ı hedefliyor

İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden The Guardian, son dönemde gündem olan Sedat Peker'in videoları ile ilgili kapsamlı bir haber yaptı. Gazetenin Türkiye muhabiri, "Peker'in zamanlaması, partisinin ekonomik krizi ve pandemiyi yönetememekle eleştirilen Erdoğan için yıkıcı oldu" yorumunu y...

​İMAMOĞLU: “KENTİN HER FERDİ, BU ŞEHRİN ASİL ÜYESİDİR”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Hristiyan aleminin Noel Bayramı’nı kutlamak amacıyla kentteki 4 kilisenin ruhani liderleriyle bir araya geldi. “Bu şehrin her bir ferdi bu kentin asil üyesidir” diyen İmamoğlu, “Hiç kimsenin birbirinden üstünlüğü ya da geriye duruşu olamaz. O bakımdan...

AKP’nin kurucularından Yakış: Ketenpereye getirip AKP’ye kazandırmak istiyorlar

AKP’nin kurucularından Yaşar Yakış, İstanbul’daki seçim sonuçları tartışmalarıyla ilgili konuştu. "Dananın kuyruğu daha kopmadı" diyen Yakış, "Son anda ketenpereye getirip AKP’ye kazandırmak istiyorlar” ifadelerini kullandı.

AKP iktidarının ilk Dışişleri Bakanı olarak da...