Büyükannenin maaşı torunlar için harcandı

0
488

Pilot iller arasında yer alan Antalya’da 500 ailenin yararlandığı büyükanne maaşı uygulamasında ilk maaşlar ödendi. Ödemelerini alan büyükanneler parayı torunlarının ihtiyacı için harcadı

Antalya’nın da dahil olduğu 10 pilot ilde ‘büyükanne maaşı’ olarak nitelendirilen Kadın İstihdamının Desteklenmesi İçin Büyükanne Projesi kapsamında 3 yaşını doldurmayan torunlarına bakan büyükanneler ilk maaşlarını aldı. Türkiye genelinde 6 bin 500 ailenin aldığı destekten Antalya’da da 500 büyükanne yararlandı. 12 ay boyunca devam edecek pilot uygulama kapsamında büyükannelere aylık 425 lira ödeniyor.

İLK MAAŞ TORUNA GİTTİ
Torununa doğduğundan beri bakan ve şimdi bu iş için devlet desteği alan 51 yaşındaki anneanne Fatma Akbıyık ise, aldığı ilk maaşın tamamını torunu Aras Sönmez’e harcadığını ifade etti. Böylece çocuğun masraflarının önemli bir bölümünün de karşılandığını anlatan Akbıyık, “En kazançlı çıkan Aras oldu. Hem bez harcamalarını yaptık, hem de oyuncak aldık. Torunuma böyle bir katkı verebilmeme vesile olduğu için devletime müteşekkirim” dedi. Verilen desteklerde anne ve babanın ücret gelirinin belirlenecek üst sınırı aşmaması gerektiğini hatırlatan Akbıyık, “Verilen destek aileler için son derece önemli. Çocuklar için yapılan harcamanın önemli bir bölümü desteklerle kapanabiliyor. Sonuçta verilen destek de yine çocuklar için harcanmış oluyor” diye konuştu.

KADIN ÇALIŞAN YÜKSEK
Türkiye genelinde her yıl yaklaşık 1.3 milyon kadının doğum yaptığını, bunun 200 bini özel sektörde olmak üzere 400 bininin çalıştığı tahmin ediliyor. Kadın istihdamının yoğun olduğu turizm sektörü nedeniyle Antalya’da çalışan anne sayısının da yüksek olduğu biliniyor.

GELENEKSEL AİLE BAĞI
Hem kadın istihdamını desteklemek hem de geleneksel aile bağlarını kuvvetlendirmek amacıyla hayata geçen proje kapsamında destek alan ailelerden biri de Antalya’daki Sönmez ailesi. 30 yaşındaki Uğur ve 28 yaşındaki Hülya Sönmez çiftinin 1,5 yaşındaki oğulları Aras’a, 2,5 aylık olduğundan beri anneannesi bakıyor. Doğum izninin Aras 2.5 aylıkken bittiğini belirten anne Sönmez, “İşe dönmem gerekti. Eğer annem olmasaydı Aras’ı o kadar küçükken kimseye emanet edemezdim. Annem olmasa işi bırakacaktım. Şimdi de devlet bu alanda destek vermeye başladı. Bu uygulama yoğun çalışma temposu nedeniyle azalan aile arası ilişkilerin güçlenmesine destek olacak. Büyükanne- torun arası ilişkilerin korunması, geleneksel aile biçimimizi de güçlendirir” dedi.

sabah

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here