Zeybekci: Ette fiyat düşüşü temmuzda yansır

414

Ekonomi Bakanı Zeybekci, et ithalatında gümrük vergisinin düşürülmesi sonrası fiyat düşüşlerinin temmuzdan itibaren görüleceğini söyledi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, NTV’nin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Zeybekci, et ithalatında gümrük vergisinin düşürülmesiyle ilgili olarak şunları söyledi: “Fiyat oluşumunda sağlıksız bir yapı var. Fiyat oynaklığında dünyada birinciyiz. Yeni uygulama ile içerideki fiyatları koruyarak üstteki tavanı indirdik. İçerideki fiyat 900 mü, tavanı 1050 liraya indirdik. Spekülatörün oynayacağı alanı daralttık. Gıda komitemiz var. Sarı alarm noktasına gelen ürünler var, et de bunlardan biri. Et fiyatlarındaki artış üreticiye gidiyor mu, hayır. Etin enflasyon sepetindeki payı yüzde 1,9. Bizim hemen arkamızda Yunanistan ve Portekiz geliyor. Portekiz yüzde 1,09. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Fiyattaki en ufak bir oynama da enflasyona yol açıyor. Biz bu tedbirleri aldık da hemen etkileşim oldu mu hayır. Şu andaki uygulamayı zamanlama olarak da uygun görüyorum.”

Bakan Zeybekci, enflasyona olumlu etkinin temmuzdan itibaren görüleceğini söyledi.

“İHRACATTA TEMMUZDA YÜZDE 15 ARTIŞ BEKLİYORUZ”

İhracat rakamlarını değerlendiren Zeybekci, “Haziranda Ramazan Bayramı tatili vardı. Yüzde 2-4 bandında bir artış olabilir. Temmuzda yüzde 15’in üzerinde artış bekliyoruz. Yıl sonunda 153,3 milyar dolarlık hedefi fazlasıyla geçmek istiyoruz. Bu yıl tarihi zirveye ulaşmak istiyoruz” dedi.

“KATAR’A 160 UÇAK GİTTİ”

Ekonomi Bakanı, Katar’a 160 uçak, 1 gemi ve TIR’larla malzeme gönderildiğini belirtti.

Yorum Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here