Ya denetim ya ölüm

318

Marmaris’teki kaza kaçak tur konusunu yeniden gündeme getirdi. Kaçak turlarla seyahat eden sayısı 1.5 milyonu buldu. Antalya’da 100 bin kaçak tur olduğu açıklandı.

Marmaris’te meydana gelen korkunç kaza, kaçak tur konusunu yeniden gündeme getirdi. Günübirlik gezi için İzmir Buca’dan Marmaris’e gitmekte olan tur aracı devrilmiş ve 24 kişi hayatını kaybetmişti. Kazayı yapan aracın dahil olduğu 6 araçlık konvoyda, 2 araç haricinde diğer dört aracın TÜRSAB belgesi olmadığı ortaya çıkmıştı. Bu olaydan sonra, Antalya‘da yılda 100 bin kaçak tur olduğu açıklandı.

KAYBIN RAKAMI BÜYÜK
Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nin (TÜRSAB) 2014’te hazırladığı ‘Kaçak Tur Raporu’nda bu turlarla seyahat eden yerli turist sayısı 500 bin kişi olarak belirtilirken bu rakamın son 3 yılda üçe katladığı öğrenildi. 1.5 milyon yerli turistin kaçak turlarla seyahate çıktığı belirtilirken, bunun ekonomik kaybının da 1 milyar lira olduğu vurgulandı. Komşu ülkelerden de Türkiye’ye otobüslerle kaçak turlar yapıldığını aktaran turizmciler, yurtiçi- yurtdışı kaçak turların toplam 5 milyar liralık bir kayba neden olduğunu, bu rakamın günümüzde iki katına çıkmış olabileceği kaydedildi. Türkiye genelinde kaçak tur sayısının 1.5 milyon seviyesinde olduğu iddiasını hatırlatan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Üyesi Kerim Çavuşoğlu, “Antalya bu konuda önemli bir merkez. Bu turların 750 bini Antalya’ya uğruyordur. En azından 100 bin Antalya çıkışlı kaçak tur olduğunu düşünüyoruz” dedi. TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Çavuşoğlu, kaçak turların yıllardır süregelen kanayan bir yara olduğunu söyledi. Çavuşoğlu, teknoloji geliştikçe tur takiplerinin daha da zorlaştığını artık sosyal medya üzerinde kaçak tur organizasyonların yapıldığına dikkat çekti. Çavuşoğlu çözümün, yol denetimlerinin ve cezai yaptırımların artırılması olduğunu vurguladı. Çavuşoğlu, denetimlerin sadece Kültür ve Turizm İl Müdürlükleri tarafından yapılmasının yetersiz kaldığını belirterek, “Yol denetimi yeterli yapılmıyor. Denetim sayısı kesinlikle artmalı” dedi.

MESAİ BİTİMİ
Çavuşoğlu, kaçak tur başlangıç saatlerinin büyük çoğunlukla denetimden kaçmak için mesai saati dışında yapıldığına da dikkat çekti.

ARAÇLAR MUAYENESİZ
Kaçak turların bakım ve muayene yapılmadan şehir içi servis minibüs yada otobüsleri kullanıldığını belirten Çavuşoğlu, “Çift şoför zorunlu. Kaçak turlarda ise çoğu zaman tüm yolculukta tek şoför kullanılıyor” ifadesini kullandı. Çavuşoğlu, kurallara uymayan acentelerin belgelerinin iptal edildiğini ancak kaçak tur düzenleyenlere kabahatler kanunundan işlem yapılmasının caydırıcılıktan öte olduğunu kaydetti.

CEZALAR ARTIRILMALI
Çavuşoğlu, bir diğer konunun ise cezai yaptırımların yetersizliği olduğuna ifade etti. Acentenin araçları için önemli standartlar olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, “Tüm turlar için D2 belgesi gerekiyor. Konaklamalı turlarda, 8 yaşından büyük araç kullanılmıyor. Araç muayenesi ve gerekli sigorta şart” dedi.

 

Sabah

Yorum Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here