Suyumuz elektrik olacak

1186

Antalya Büyükşehir Belediyesi Su ve Atık Su İdaresi, mini santraller kuruyor. 19 ilçede içme suyunun kaynaktan musluklara yolcuğu elektrik enerjisine dönüşecek

Antalya Büyükşehir Belediyesi Su ve Atıksu İdaresi’nin (ASAT), evlerde musluklardan akan suyu elektrik enerjisine dönüştürecek. ASAT, 19 ilçede içme suyunun kaynaktan, musluklara yolcuğunu enerjiye çevirmek için kolları sıvadı. İlk etapta Kumluca’da 4, Kemer’de 2 ve Kepez’de 1 olmak üzere 7 hat üzerine mini santral tesisi kurulacak.

KEMER’DE YER ALTINDA
Kepez’deki tesis, Varsak Su Deposu’nun olduğu alanda hayata geçecek. Kemer’deki projeler ise yer altında olacak. Ardından Finike, Kaş, Gazipaşa, Gebiz ve Korkuteli’de de aynı proje için çalışmalar tamamlanacak ve ihaleye çıkacak. Bu ilave 5 proje ile birlikte elde edilen elektrik enerjisi 10 megawatt’a ulaşacak.

10 MEGAWAT
Bu tesislerle 6 megawatt elektrik enerjisi elde edilecek. Bu 7 hatta ihalelere hemen çıkılacak. İhalenin ardından bu 7 projenin 540 gün içinde tamamlanması planlanıyor. 7 hat için belirlenen ihale bedeli 47 milyon lira. Ancak açık eksiltme yöntemiyle gerçekleşecek ihalede bu rakamın daha da düşmesi bekleniyor.

20 MİLYON LİRA TASARRUF
ASAT Genel Müdürü Faruk Karaçay, ASAT’ın en büyük harcama kalemlerinden birinin elektrik olduğunu söyledi. ASAT’ın enerji ihtiyacının 30 megawatt olduğunu hatırlatan Karaçay, “2016 yılında ASAT olarak elektrik tüketimimiz 107 milyon lira oldu. İlk etap projeyle elektrik ihtiyacımızın 5’te 1’ini, ikinci etapla birlikte ise elektrik ihtiyacımızın 3’te 1’ini bu şekilde karşılayacağız” dedi.

İLK DÖNEMDEN KALAN PROJE
Projenin Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in 2004-2009 yılları arasındaki ilk döneminde gündeme geldiğini açıklayan Karaçay, “Türkiye’de örnek olacak bir proje. İlk dönem nasip olmadı. Aradan geçen 5 yılda gündeme gelmedi. Yeniden bize nasip oldu” ifadesini kullandı.

3.5 YILDA AMORTİ EDECEK
Karaçay, bir tesisin yatırım maliyetini 3.5 yılda amorti ettiğinin altını çizerek, “Hidrolik enerji kaynakları arasında en verimli ve en çevreci olan tesis olarak dikkat çekiyor” dedi. Tesisin gıda güvenlik standartlarına göre yapılacağının altını çizen Karaçay, hatta tesis sayesinde içme suyunun oksijen oranının da artacağını anlattı.

sabah

Yorum Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here