Suudi Arabistan’daki Helikopter Kazasıyla İlgili Çarpıcı İddia: 2 Helikopter Düştü

0
328

Suudi Arabistan’da Prens Mukrin ve 8 kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazasıyla ilgili çarpıcı iddia: Kazada 2 helikopter düştü, biri infilak etti diğeri ise füze ile vuruldu.

Suudi Arabistan’da içerisinde Abha Bölge Emiri Yardımcısı Prens Mansur bin Mukrin ve çok sayıda üst yetkilinin olduğu 8 kişiyi taşıyan helikopter düştü. Kimsenin kurtulamadığı helikopter kazasıyla ilgili çarpıcı bir iddia ortaya atıldı.

2 HELİKOPTER DÜŞTÜ, BİRİ İNFİLAK ETTİRİLDİ DİĞERİ FÜZE İLE VURULDU

Mısır asıllı Avukat-Yazar Mahmoud Refaat’ın iddiasına göre Suudi Arabistan’da iki helikopter düştü. Refaat, düşen helikopterlerden birinin füze ile vurulduğunu diğerinin ise patlama ile düşürüldüğünü kaydetti.

ORTADOĞU UZMANI GAZETECİ KIŞLAKÇI, TWITTERDAN PAYLAŞTI

Türkiye’nin Ortadoğu konusundaki uzman gazetecilerinden Turan Kışlakçı ise iddiayı Twitter hesabından takipçileriyle paylaştı.

PRENS MANSUR VE 8 BÜROKRAT ÖLDÜ

Suudi Arabistan’da içinde Prens Mansur’unda bulunduğu üst düzey yöneticileri taşıyan helikopter düştü. Helikopterdeki 9 kişi de hayatını kaybetti.

HELİKOPTERDE KİMLER VARDI?

Prens Mansur ile beraber helikopterde Emir vekili Selman el-Cerişi, Emirlik Genel Sekreteri Salih bin Abdullah el-Kadi, Asir Bölge Tarım Bölümü Başkanı Fehd el-Fertiş, Asir Bölgesi Polis Müdürü Binbaşı Salih bin Süleyman el-Kerzai ve diğer yetkililerin olduğu ifade edildi.

ENKAZA ULAŞILDI

İçişleri Bakanlığı Güvenlik Sözcüsü Tümgeneral Mansur Et-Turki, yaptığı açıklamada, düşen helikopterin Asir bölge emiri yardımcısı ve heyetini taşıdığı, helikopterin enkazına ulaşıldığını belirtti.

Asir bölgesi emiri yardımcısının heyeti ile birlikte rutin programlarını takip etmek üzere Ebha kentinin batısında bulunan sahil şeridini ziyaret ettiği, akşam saatlerinde dönüş yolunda helikopter ile iletişimin kesildiğini ifade etti.

Uzmanların helikopterin enkazına ulaştığını ve gerekli incelemeleri yaptığını belirten et-Turki, ilerleyen saatlerde kamuoyu ile elde edilecek son bilgilerin paylaşılacağını kaydetti.

YEMEN’DEN SALDIRI DÜZENLENMİŞ OLABİLİR

Helikopterin bir dağa çarparak düştüğü iddia edilirken, bazı kaynaklar Yemen’den yapılan bir saldırı sonucu da helikopterin düşmüş olabileceğini bildirdi.

Yemen, dün gece Suudi Arabistan’ın başkenti Riyar’daki havalimanına balistik füze saldırısı düzenlemişti. Füze, hava savunma sistemleriyle etkisiz hale getirilmişti.

KAZA MI SABOTAJ MI?

Helikopterin dün yaşanan ve çok sayıda üst düzey Suudi bakan ve prensin tutuklandığı yolsuzluk operasyonu sonrası gerçekleşmesi şüphe uyandırdı.

Ayrıca prensin bundan önceki Veliyaht Prens Muhammed bin Nayif’e olan yakınlığı, kazadaki sabatoaj ihtimalini de güçlendiriyor.

ESKİ VELİAHTIN DANIŞMANIYDI

Asir kentinde vali yardımcısı olan Prens Mansur, dünkü tutuklamaları yapan veliaht prens Muhammed bin Selman’dan önceki veliaht Nayif’e danışmanlık da yapmıştı.