Orman köylüsünün yeni gelir kaynağı lavanta | Best Haber

Orman köylüsünün yeni gelir kaynağı lavanta

AFYONKARAHİSAR

Orman Genel Müdürlüğü (OGM) Afyonkarahisarlı 11 orman köylüsü aileyelavanta yetiştiriciliği için kredi verdi.

Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, OGM’nin kozmetik ve ilaç sanayisinde hammadde olarak kullanılan lavanta yetiştiriciliğine destek verdiği belirtildi.

Lavantanın Fransa, İspanya, İtalya gibi Akdeniz ülkelerinde bol miktarda yetiştirildiğine işaret edilen açıklamada, orman köylerinin ormana olan bağımlılıklarını azaltarak, kalkınmalarını sağlamak için “Orköy kredisi” ile lavanta yetiştireceği bildirildi.

Isparta’da gül üreticilerine lavanta yetiştiriciliği için destek verildiğine dikkati çekilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü, Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesinde deneme amaçlı bir üreticiye lavanta kredisi vermişti. Şimdi Bolvadin ilçesine bağlı Kemerkaya beldesindeki 11 aile de proje kapsamına alındı. Köyde hak sahibi tespiti için bir toplantı yapıldı. Hazineye ait 55 dekarlık bir alan kiralandı. Her aileye 17 bin lira olmak üzere 187 bin lira verilecek. Kredinin yüzde 18’i hibe olacak, düşük faizli ve 3 yılı ödemesiz 7 yıl vadeli olacak. Her aile 5 dekarlık alana 2 bin lavanta fidesi ekecek. Fideler 3. Yılda tam verime ulaşacak. Her taraf lavanta kokacak, orman köylüsü de Türk ekonomisi de kazanacak.”

Muhabir: Canan Tükelay

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir