Mucize kalplerden organ bağışı çağrısı

281

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde kalp nakli olup sağlığına kavuşan 50 kişi doktorlarıyla bir araya geldi. ‘Mucize Kalpler’ buluşmasında organ bağışı çağrısı da yapıldı.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde 1998’de yapılan ilk operasyondan bu yana, kalp nakliyle sağlığına kavuşan 50 kişi, bu yıl 5’incisi düzenlenen ‘Mucize Kalpler’ buluşmasında bir araya geldi. Buluşmaya hastaların yanı sıra nakilleri gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Bayezid, servis doktorları, Organ Nakli Koordinatörü Fatma Temel ve kalp damar yoğun bakım ve kalp damar servisi hemşireleri de eşlik etti. 18 farklı ilden gelen nakilli hastalar, yaşamalarının mucize olduğunu belirterek, “Artık sıradan insanlar ne yapıyorsa bizler de aynısını yapıyoruz” diyerek mutluluklarını dile getirdi.

730 KALP İHTİYACI VAR
Kalp nakillerini yapan Prof. Dr. Ömer Bayezid, Türkiye genelinde 730 hastanın acil kalp nakli beklediğini söyledi. Bu hastalardan 200’ünün Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde kayıtlı olduğunu belirten Prof. Dr. Beyazid, “Türkiye’de geçtiğimiz yıl 67 kalp nakli yapıldı. Türkiye’de organ bağışını daha da artırmalıyız. Bunun içinde organ bağışının önemini vatandaşlara iyi anlatmalıyız. ‘Beyin ölümünün ne olduğu’ konusunda vatandaşlarımızı bilinçlendirmeliyiz. Beyin ölümü gerçekleşen bir insanın yaşama dönme şansı yoktur. Bugün İspanya’da bir milyonda 35 verici varken, Türkiye’de bu rakam bir milyonda 5 kişidir. Bu rakamlar da gösteriyor ki ülkemizde organ bağışı Avrupa’ya göre çok düşük. Toplumumuzu bilinçlendirmeliyiz” dedi.

Sabah

Yorum Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here