Mola Evleri geliyor

323

Özel Çocuklar Bilim Sanat ve Spor Festivali’ (ENFEST) açılışında müjdeler geldi. Başkan Türel, engelli yakını olan ailelere Mola Evleri yaptırılacağını açıkladı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz Üniversitesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü işbirliği ile ’10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası’ dolayısıyla düzenlenen ‘Özel Çocuklar Bilim Sanat ve Spor Festivali’ (ENFEST), etkinliklerle başladı.

MOLA EVLERİ
Çocukların doyasıya eğlendiği festivalde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya’da engelli çocuklar için mola evlerinin yapılacağını söyledi. Türel, “Şimdi milli eğitim müdürlüğümüzle bir protokol imzalamak suretiyle, engelli mola evlerini hizmete sunacağız. Çarşıda pazarda işi olan, faturasını veya kira taksitini ödemek isteyen, pazara gitmek isteyen, alışverişini yapmak isteyen anneler, babalar, kent merkezinde güvenle özel uzmanlarımızın eşliğinde hizmet verecek mola evlerine çocuklarını teslim edebilecekler. Gün boyu orada bizim uzmanlarımız tarafından rehabilitasyonları ve bakımları gerçekleştirilecek” dedi.

ENGELSİZ EV VE BİNALAR
Türel, Büyükşehir Belediyesi Özel Eğitim Okulu ve Rehabilitasyon Merkezleri’nde 575 öğrenciye hizmet verdiklerini ifade etti. Başkan Türel, “Artık 85 yataklı 26 odalı sosyal tesisimiz de bu kapsamda hizmette. 6 ilçemizde özel merkezlerimiz, engelsiz Antalya için çalışıyor. Ulaşım ve danışmanlık hizmeti dışında engelsiz ev ve bina çalışmaları yapıyoruz. Engelli kardeşlerimizi çalışma hayatına kazandırma projelerimiz var” diye konuştu.

ANTALYA MARKASI
Engelliler haftasında sadece etkinliklerin yapılmaması gerektiğini vurgulayan Türel, kalplerdeki ve kafalardaki engellerin kaldırılması gerektiğini belirterek, “Buradan ilgili olan imkanı olan, bütün kurumlara davette bulunmak istiyorum. Engelsiz Antalya, Engelsiz Türkiye hepimizin görevi ve hedefi olmalıdır. Engelliler haftasının amacı sadece özel çocuklarımıza etkinlik yapmak değil, en büyük amacımız farkındalık oluşturmak, kafalardaki kalplerdeki engeli kaldırmaktır. Diğer konuları bir tarafa bırakıp geleceğe bakacağız. Hep beraber bu meseleleri de ele alarak hizmetlerimizi geliştireceğiz, inşallah engelsiz Antalya’yı mutlaka marka yapacağız” ifadelerini kullandı.

HAFTA BOYUNCA SÜRECEK
Festivalde, Kepez İşitme Engelliler Ortaokulu İşaret Dili Korosu, İstiklal Marşı’nı işaret diliyle okudu. Ardından her engelli grubundan özel öğrenciler, folklor, tango, zeybek, semazen, halk oyunları ve dans gösterileri sundu. Aileleri çocuklarını izlerken mutluluk ve duygusallığı bir arada yaşadı. Milli sporcu Abdülkadir Ünal ve Duygu Uygenç’in tekerlekli sandalye dans gösterisi büyük beğeni topladı. Dünya üçüncüsü bedensel engelli Milli Okçu Özgür Özen ve bedensel engelli Milli Okçu Zehra Torun’un gösterisi nefes kesti. Özel eğitim okulları ile ilk ve ortaokulların özel eğitim sınıfları çeşitli gösteriler, sanatsal ve sportif faaliyetlerin gerçekleştirildiği festivalde, öğrenciler doyasıya eğlendi. 16 Mayıs’a kadar sürecek olan festival kapsamında Serik ve Manavgat’ta özel gösteriler sunulacak.

 

Sabah

Yorum Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here