Meyve-sebze ihracatında Körfez’den iyi haber geldi

430

Antalyalı ihracatçılar Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı ile yaş meyve ve sebze sektörünün tanıtımı için gittikleri Suudi Arabistan ve Kuveyt’ten döndü

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) ve Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) işbirliğinde Suudi Arabistan ve Kuveyt’e yaş meyve ve sebze sektörü tanıtım programına çıkan Antalyalı ihracatçılar umutlu döndü. Suudi Arabistan’ın Cidde ve Riyad şehirleri ile Kuveyt’te iş görüşmeleri gerçekleştiren Antalyalı ihracatçılar yaş meyve ve sebze ihracatı için çalışma yaptı.

HEDEF 30 MİLYON DOLAR
Heyet, 31,5 milyon nüfusu ile global pazarlardan yıllık yaklaşık 2 milyar dolar yaş meyve sebze ithalatı yapan Suudi Arabistan ve 4 milyon nüfusu ile yaklaşık 800 milyon dolar yaş meyve ve sebze ithalatı yapan Kuveyt pazarında Antalya’nın daha fazla yer alması gerektiğini ifade etti. BAKA Başkanı Antalya Valisi Münir Karaloğlu da, “2-3 yıllık bir çalışma ile bölgemizden Körfez ülkelerine yapılan yaş meyve sebze ihracatın ilk aşamada 20-30 milyon dolar seviyelerine çıkarılmasını mümkün görüyoruz” ifadelerini kaydetti.

sabah

Yorum Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here