Meksika depreminde ölen 230’dan fazla kişi için üç günlük yas ilan edildi

176

Meksika’da meydana gelen 7.1 büyüklüğündeki depremde en az 230 kişi hayatını kaybederken, başkent Meksiko’da yıkılan bir okulun enkazındaki kurtarma çalışmaları için zaman daralıyor.

Başkent Meksiko’nun güneyindeki Coapa ilçesinde bulunan Enrique Rébsamen İlkokulu’nun sınıflarında depreme yakalanan en az 21 çocuğun ve beş yetişkinin cansız bedenleri çıkarıldı.

Meksika Ekonomi Bakanı Aurelio Nuño, 11 kişinin hayatını kurtardıklarını, iki çocuk ve bir yetişkinin ise kayıp olduğunu açıkladı. Yerel basında ise, ölü sayısının çok daha fazla olduğu bildirildi.

Meksika Devlet Başkanı Enrique Peña Nieto, hayatını kaybedenler için ülkede üç günlük yas ilan etti.

Öte yandan, yıkılan okulun enkazının altındaki bir kızın yaşadığının fark edilmesi, umutları biraz olsun artırdı.

Reuters’ın haberine göre, kurtarma ekipleri kızın hareket eden elini görerek yardıma koştu ve enkazın altına uzatılan borularla kıza yemek ve su verildi. Meksikalı yetkililer, kızın kimliğine ilişkin açıklama yapmadı.Enrique Rébsamen ilkokulu yakınlarında asılan listelerde enkazdan çıkarılanların hangi hastanelere kaldırıldığı yazılmış(AFP)

Image captionEnrique Rébsamen ilkokulu yakınlarında asılan listelerde enkazdan çıkarılanların hangi hastanelere kaldırıldığı yazılmış.Merkez üssü başkent Meksiko’dan 120 km uzakta olduğu belirtilen depremin ardından İçişleri Bakanlığı önce ölü sayısının en az 250 olduğunu duyurmuş, ardından bu sayıyı 216’ya düşürmüştü.

Depremde hasar gören 209 okuldan 15’inin ise kurtarılamaz durumda olduğu belirtildi.Gönüllüler(REUTERS)Çok sayıda gönüllü, kurtarma çalışmalarına destek veriyor. Bazıları enkazın altındakileri duyabilmek adına sokaktakilere sessiz olmaları için işaret etti.

Ülkede yıkılan onlarca bina arasında birçok kilise vardı. Buralara ibadet için gelen çok sayıda insan da depremde öldü ya da yaralandı. Başkentte aileler çocuklarıyla beraber geceyi sokaklarda geçirdi.

Meksika basınına göre, depremden etkilenen bölgelerde 500’den fazla ordu mensubu ile 200’e yakın polis görevlisi ve gönüllüler, kurtarma çalışmalarına destek veriyor.

Meksika’da Eylül ayının başında da 8.1 büyüklüğündeki bir deprem meydana gelmiş, en az 90 kişi ölmüştü.

Salı günkü deprem sırasında ise 1985’te 10 bine yakın insanın ölümüne neden olan büyük depremin 32’inci yıldönümünde Meksiko’da tatbikatlar düzenleniyordu.

Hükümet yetkililerinin açıkladığı verilere göre, hayatını kaybedenlerin sayısı şöyle:

Meksiko: 100 ölü

Morelos eyaleti: 69 ölü

Puebla eyaleti: 43 ölü

Mexico eyaleti: 13 ölü

Guerrero: Dört ölü

Oaxaca: Bir ölü

 

BBC Türkçe

Yorum Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here