İran’da Sünni din adamından hükümete çağrı

403

İSTANBUL

İran’ın önde gelen Sünni din adamlarından ve Zahidan kenti Cuma İmamı Mevlevi Abdulhamid İsmailzehi, ülkedeki iyi eğitimli ve yetenekli Sünnilerin siyasi ve kültürel alanda üst düzey pozisyonlarda yer alması gerektiğini söyledi.

İran’dan yayın yapan “Sunnionline” adlı internet sitesinin haberine göre, İsmailzehi, kendisini ziyaret eden Meclis Ehl-i Sünnet Fraksiyonu üyesi milletvekilleriyle yaptığı görüşmede, Sünnilerin ibadet ve dini özgürlüklerinin anayasa tarafından güvence altına alındığını hatırlatarak, bunun korunması çağrısında bulundu.

İsmailzehi, “Ehl-i Sünnet’in ülkenin güvenlik ve birliğini korumadaki önemli ve etkili rolü herkes tarafından biliniyor. Bu sebeple hükümetin Ehl-i Sünnet’in sorunlarına daha fazla eğilmesi gerekiyor.” dedi.

Ülkedeki Sünnilerin İranlı olmaktan gurur duyduğunu belirten İsmailzehi, “Sünniler devrimin bütün alanlarında aktif olarak yer aldılar.” ifadesini kullandı.

İsmailzehi, hükümetin, Sünni toplumun sorunlarını ortadan kaldırma yönünde atacağı adımların ülkenin güvenliği ve birliği için önemli olduğunu vurguladı.

Ehl-i Sünnet Fraksiyonu milletvekilleri de Sünnilerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde işsizlik ve altyapı eksikliğinin olduğunu, hükümetin bu sorunları ortadan kaldırmak adına konuya daha fazla eğilmesi gerektiğini belirtti.

Yorum Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here