İhale durduran taktik

1467

Ermenek Mahallesi’nde kendi evlerini geri alabilmek için başkalarıyla rekabete giren bölge halkı, teminat yakıyor. Süre kazanmak isteyenler ihalede astronomik teklifler veriyor.

Antalya‘da her yerel seçimde tapu sözü verilen Ermenek Mahallesi’nde üzerinde evlerin bulunduğu arsa satış ihaleleri yeni mağdurlar yaratıyor. CHP’li Muratpaşa Belediyesi tarafından evleri ihaleyle satılan 2 hak sahibinden sonra şimdi de evlerini alamayanlar teminat yakmaya başladı. Mahalle dışından ihaleye girenlere evlerini kaptırmak istemeyen mahalleli, kendi evleri için astronomik fiyat teklif sunuyor.

70 MAHALLELİ TEMİNAT YAKTI
İhalelerde şimdiye kadar 607 ev, arsa ve ticari alanın satışı yapıldı. 70 mahalle sakini satışın iptali için ödeyemeyeceği rakamları pey sürdü. Mahallelinin bu taktiği tutarken ihaleler iptal oldu ancak asgari ücretle geçinen hak sahiplerinin binlerce liralık teminatları yandı. Bir başka deyişle, vatandaşlar evlerini kaybetme risklerini ötelemek için 7-10 bin lira arasında olan teminatlarını gözden çıkarttı. Ancak bu onlara sadece zaman kazandırdı. Bu yöntemi tercih eden vatandaşlardan birisi de 40 yıldır Ermenek Mahallesi’nde yaşayan 58 yaşındaki Osman Doğan. Muratpaşa Belediyesi’nin ‘ihalede öncelik hak sahiplerinde olacak’ açıklaması yapmasına rağmen Doğan, dışarıdan ihaleye bir talipliyle evinin olduğu 500 metrekarelik arsa için kıyasıya rekabete girdi.

100 BİN TL’LİK EVE 2.5 MİLYON TL
İhalede evi için 600 bin lira teklif verildiğini gören Osman Doğan, ipleri koparttı. Açık artırmada satışın iptal olması için 100 bin lira bile etmeyen evi için 2.5 milyon lira teklif verdi ve 7 bin liralık teminatını yaktı. Doğan’ın hikayesi bölge halkının yaşadığı zorlukları ve evlerini kaybetmemek için gözlerini ne kadar kararttıklarını ortaya çıkardı.

2 ENGELLİ OĞLU VAR
ÜÇ oğlunun 2’si engelli olan Doğan, evini kaybetmemek için gözden çıkardığı 7 bin liralık teminat ile yaklaşık 4 ay geçindiklerini söyledi. Doğan, “Şu an 32 yaşındaki oğlum Halil çocukken trafik kazası geçirdiği. Gözleri 19 yaşında iken ameliyat edildi ve görmeye başladı ancak vücut fonksiyonlarının normale dönmedi. Ben bu çocuğumun nafakasını teminat olarak yatırdım” diye konuştu.

İNŞAATTA ÇALIŞIYOR
Ailesinin geçimini sağlamak için kendisinin inşaatta, eşinin de seralarda 30 lira yevmiye karşılığında çalıştığını anlatan Osman Doğan, “Engelli olan 27 yaşındaki oğlum Gökhan bile aile geçimine destek vermek için simit satıyor. Dişimizden tırnağımızdan artırdığımız engelli çocuklarımın nafakasını teminat olarak yatırmıştım. Evimin fiyatı 600 bin liraya çıkınca gözümü kararttım. Zaten o parayı verip alma ihtimalim yoktu. Dönülmez bir yola girdik. Destek bekliyoruz. Ben hakkımı belediye başkanına ve CHP’lilere helal etmiyorum” dedi.

Sabah

Yorum Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here