Herşey gençler için

1489

Zor şartlarda okuyan işadamı Selahattin Onur, gençlerin aynı sorunu yaşamaması için fen lisesi yaptırıyor. Onur bir okul daha yaptıracak.

Antalya‘nın Finike ilçesine 24 derslikli fen lisesi yaptırmak için Antalya Valiliği ile protokol imzalayan işadamı Selahattin Onur, 2 yıl içinde tamamlanması planlanan okulun 30 dönümlük arsasında ikinci bir okul yatırımı daha düşündüğünü açıkladı. Onur’un en büyük hayali ise Finike Meydanı’nda yıkılacak hükümet konağı yerine bir külliye yaptırmak. Rahmetli olan anne ve babasının adını taşıyacak Zehra- Abdullah Onur Fen Lisesi’ni Finike’ye kazandırmaya hazırlanan Onur’un, Milli Eğitim Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘Hayırda Yarışanlar’ serisinde paylaştığı hikayesi okuyanları duygulandırıyor. Eğitimi çok zor şartlar altında tamamladığını anlatan Onur, iş hayatının daha ilk yıllarında ileride para kazanıp okul yaptırmayı kafasına koyduğunu anlatıyor. Onur, hayalinde hep hukuk ya da siyasal bilgiler fakültesinde okumak olmasına rağmen, babasının, ‘Ticaret lisesini bitir, erkenden hayat okuluna devam et’ sözleri nedeniyle ticaret lisesine devam ettiğini kaydetti. Eskişehir Ticaret Meslek Yüksek Okulu’nu tercih etmek zorunda kalan Onur, üniversiteye kayıt parasını Almanya’da işçi olarak çalışan eniştesinin gönderdiğini belirtti.

EN BÜYÜK HAYALİYDİ
2003’te babası vefat ettiğinde babasının hayrına hastaneye fizik tedavi merkezi kuran Onur, kurduğu mermer şirketiyle sektörün önde gelen markaları arasında yer alıyor. Onur, halen 30 öğrenciye eğitim bursu veriyor. Fen lisesini örnek bir bina şeklinde yapacaklarının altını çizen Onur, en büyük hayalini ise şöyle anlattı: “Kolej gibi bir devlet okulu olsun istiyorum. Şimdiden hayal ediyorum. Okulum açılmış, ilk mezunlarını vermiş, üniversite sınav sonuçları gelmiş 15 tıp, 15 mühendislik kazanan öğrenci var. Sonra gidip müdür beyin odasında kahve içiyorum. Bundan güzel bir şey olabilir mi. Ama inanıyorum inşallah o günleri de göreceğim.”

‘TÜRBE YAPTIRDIM İŞLERİM AÇILDI’
Selahattin Onur, daha önce Finike’de Eroğlu Hazretleri’nin türbesini yaptırdığını belirterek, “Bahçesine mescit yaptırdım. Ondan sonra işlerim bir anda açıldı. Ben bu gelişmeleri hep oraya bağlıyorum” dedi. Eskiden Finike’nin batı Antalya’nın eğitim merkezi olduğunu hatırlatan Onur, “Şimdi çoğu öğrenci Kumluca’ya gidiyor. Biz tekrar Finike’nin eğitim konusunda cazibe merkezi olmasını istiyoruz. Finike’ye tekrar tekrar okullar açılması lazım” ifadelerini kullandı.

Sabah

Yorum Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here