‘Günlük yaşamda 70 kelime kullanıyoruz’

0
403

TRT haber sunucusu Zafer Kiraz, Türkçede 127 bin 500 kelime olduğunu, günlük yaşamda sadece 70’inin kullanıldığını söyledi.

Akdeniz Üniversitesi’nde (AÜ), Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk Dil Kurumu, Uluslararası Kültür Dil ve Edebiyat Derneği işbirliğiyle ‘Dilimiz Kimliğimizdir’ konulu konferans düzenlendi.

TRT haber sunucusu Zafer Kiraz’ın konuşmacı olarak katıldığı Atatürk Konferans Salonu’ndaki konferansa, AÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Altunkaya, Prof. Dr. Ahmet Ögke, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci katıldı. Konferansın açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Mehmet Altunkaya, dilin, bir milleti meydana getiren unsurların başında geldiğini söyledi. Prof. Dr. Altunkaya, “Toplumlar millet olmayı bir dile sahip olmakla elde eder ve milli varlıklarını da ancak kendi dilleriyle koruyabilir. Diline sahip çıkamayan bir millet yok olmaya mahkumdur. Türk milletinin birer ferdi olarak bizler, dilini kaybeden milletlerin bütün varlığını kaybedeceğini asla aklımızdan çıkarmamalıyız. Bu nedenle dilimizi olumsuz etkileyecek her türlü dış faktörden korumalıyız” diye konuştu.

’70 KELİME KULLANIYORUZ’

Türkçenin dünyanın en çok konuşulan 5’inci dili olduğunu aktaran Zafer Kiraz, “Türkçemiz çok zengin bir dil ve çok eski bir geçmişi var. Dilimizde 127 bin 500 kelime mevcut, ancak biz bunun 70’ini kullanıyoruz. Dilimizin zenginliğini bilmeli ve en iyi şekilde kullanmalıyız. Ben bu konuda diksiyon eğitimi alınması gerektiğini düşünüyorum. İyi bir Türkçeye sahip olmak, ne iş yapıyor olursak olalım bize özgüven verir, başarılı olmamızı sağlar” diye konuştu.

Konferans sonrasında Zafer Kiraz’a, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Altunkaya tarafından hediye verildi. Uluslararası Kültür Dil ve Edebiyat Derneği ile Akdeniz Üniversitesi Öğrenci Konseyi adına da Türk Diline Hizmet Ödülü takdim edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here