Evleri başına yıkıldı

544

Antalya’da Muratpaşa Belediyesi’nin ihaleye çıkardığı 30 yıllık evini alamayan Hacer Erdoğan ile Hızır İdris Ekşioğlu’nun dünyası karardı. Erdoğan hastaneye kaldırıldı

Antalya’da her yerel seçimde tapu sözü verilen Ermenek Mahallesi’ndeki arsa satış ihaleleri tartışmalar arasında devam ediyor. CHP’li Muratpaşa Beldiyesi tarafından etap etap gerçekleştirilen ihaleler ile şimdiye kadar 607 taşınmaz ihale ile satıldı. Son ihalede, Hacer Erdoğan isimli bölge sakininin 30 yıldır yaşadığı evini ihale ile başkasına kaptırıp döktüğü gözyaşı, bölgede yaşanan trajediyi gündeme getirdi.

YÜREKLERİ DAĞLADI
İhalede 30 yıllık evini alamayan Hacer Erdoğan’ın dünyası karardı. Evinin de bulunduğu 575 metrekarelik arsa, 200 bin lira ile bir başkası tarafından satın alındı. İhale devam ettiği sırada salondan bağırarak çıkan Erdoğan, gözyaşlarına boğuldu. Erdoğan, belediye yönetimin ilk başta ‘öncelik hak sahiplerinde’ açıklaması yapmasına rağmen ihaleye dışarıdan girenlere izin verilmesine tepki gösterdi. Hacer Erdoğan’ın ihalenin gerçekleştiği Değirmenönü Kültür Merkezi önünde kendisini sakinleştirmek isteyenlere, “Nasıl sakin olayım, bu nasıl belediye, nasıl devlet, aldı gitti evimi. Çanak tuttular. Yıllardır verdiğim emeklere yazık oldu. Lanet olsun” serzenişi yürekleri dağladı.

KALP RAHATSIZLIĞI VAR
Sinir krizi geçiren Hacer Erdoğan, yaşanan gelişmeden sonra hastaneye kaldırıldı. Kendisine telefonla ulaşan SABAH Akdeniz muhabirine konuşan Erdoğan, kalp rahatsızlığı olduğunu, bu nedenle hastanede yattığını söyledi. Erdoğan, “Zaten hastayım. Bir de bize bu sıkıntıları yaşatıyorlar. Bugüne kadar bize umut verdiler. Belediye bunu bu hale getirmemeliydi” dedi.

BAŞKANA GÜVENMİŞTİK
İhale mağduru bir diğer bölge sakini de Hızır İdris Ekşioğlu. 10 yıldır oturduğu evini ihaleyle bir başkasına kaptıran Ekşioğlu, “Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, arsaların sadece üzerinde oturanlara verileceğinin sözünü vermişti. Bu nedenle eşim belirlenen fiyatı da artırmamış. İhaleyi başkasının kazandığına inanamadı. İhale sonrası şoku üzerinden atamadı. ‘Ama başkan bize söz vermişti’ diyebildi sadece” diye konuştu. İhaleye dışarıdan girenlerin belediye personeliyle de ilişkili olduğunu iddia eden Ekşioğlu, “Ne zaman belediyeye gitsek, dışarıdan ihaleye girenleri belediyede görüyoruz” diye konuştu.

ASIL KIYAMET TİCARİ ALANDA
Ermenek Mahalle Muhtarı Hüseyin Elmalı da, son 101 taşınmazın ihalesi ile satılan taşınmaz sayısının 607’ye ulaştığını söyledi. Kendi evlerini alabilen vatandaşların da dışarıdan ihaleye girenler nedeniyle daha yüksek bedeller ödemek durumunda kaldığına dikkat çeken Elmalı, asıl büyük sıkıntıların dışarıdan talebin yoğun olacağı ticari alanlarda çıkacağını iddia etti.

EVLER ELDEN GİDECEK
Bölgede yaşayanlardan İbrahim Durak ise farklı bir tehlikeye dikkat çekti. İhalede arsalarını alan vatandaşların büyük çoğunluğunun asgari ücretle geçinmeye çalıştığının söyledi. Durak, “Bu vatandaşlar neredeyse yüzde 100 faizle uzun vadeli krediler alarak evlerini aldılar. Ama taksitleri kaçırdıklarında evleri ellerinden gidecek. Bu tehlike çok yakında gözler önüne serilecek. Çünkü vatandaşlar evleri ellerinden gitmesin diye bütçelerinin çok üzerinde paralar vererek evlerini geri aldılar” ifadelerini kullandı.

sabah

Yorum Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here