Elon Musk, Falcon Heavy ile Tesla otomobili uzaya gönderdi

0
1946

ABD merkezli uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX şirketinin kurucusu Elon Musk’ın girişimiyle yapılan dünyanın en güçlü roketi Falcon Heavy, Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Üssü’nden uzaya fırlatıldı. Rekor fırlatılışın en ilginç yanı ise uzaya gönderilen Tesla model otomobildi.

İnsanoğlunun Mars hayali için dev bir adım atıldı. Elon Musk’ın şirketi SpaceX’in Falcon Heavy roketi Mars yolculuğu için uzaya fırlatıldı.

elon musk, tesla, uzay, mars, falcon heavyTesla‘nin üst düzey yöneticisi ve SpaceX’in kurucusu milyarder iş adamı Elon Musk’a ait Falcon Heavy füzesi, Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi’nden sorunsuz bir şekilde fırlatıldı. Rekor fırlatılışın en ilginç yanı ise uzaya gönderilen Tesla model otomobildi.

elon musk, tesla, uzay, mars, falcon heavy

Zira SpaceX şirketinin ürettiği Falcon Heavy isimli roket, ayrıca Musk’ın Tesla spor arabasını da uzaya taşıdı.

elon musk, tesla, uzay, mars, falcon heavyKırmızı spor arabanın sürücü koltuğuna astronot giysileri giyen cansız bir manken oturdu. ‘Space man’ adı verilen bu manken kısa sürede sosyal medyanın en çok konuşulan konusu oldu.elon musk, tesla, uzay, mars, falcon heavy

SpaceX’in CEO’su Musk bu planını geçtiğimiz aylarda duyurmuş ve bunun gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceğine dair bir tartışma yaşanmıştı.
elon musk, tesla, uzay, mars, falcon heavy
Ve Musk sözünü tuttu! Sadece bugüne kadarki en güçlü roketi fırlatmadı ayrıca uzaya bir Tesla modeli gönderdi.
BİR OTOSTOPÇUNUN GALAKSİ REHBERİ DE UZAYA ÇIKTI
BİR OTOSTOPÇUNUN GALAKSİ REHBERİ DE UZAYA ÇIKTI
Uzaya gönderilen Tesla için Musk her detayı ince ince düşündü. Otomobilin torpido gözünde “The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy” (Bir Otostopçunun Galaksi Rehberi) kitabı yer alıyordu. Otomobilin ekranında “Don’t Panic” (Panik yapma) yazısına yer verildi. Uzaya gönderilen otomobilin radyosu ise David Bowie’nin ‘Space Oddity’ şarkısını çaldı.
elon musk, tesla, uzay, mars, falcon heavy
Elon Musk, gazetecilere yaptığı açıklamada “Araba dünyadan 400 milyon kilometre uzağa gidecek ve saniyede 11 kilometre yapıyor olacak. Roketten Mars’ın yörüngesine yerleştirilecek aracın, bir kaç yüz milyon hatta milyarca yıl kalacağını tahmin ediyoruz” dedi.
FALCON HEAVY MARS’A NE ZAMAN ULAŞACAK?elon musk, tesla, uzay, mars, falcon heavy
Üç besleyici roketi ve 27 motoru olan Falvon Heavy adlı roket, 2 milyon kilogram itme gücünde. Roket, 45 yıl önce NASA’nın astronotları uzaya taşıdığı ‘Satürn 5’ roketlerinden sonra fırlatılan en güçlü roket olma özelliği taşıyor. Tesla’nın uzay aracının 6 ay sonra Mars’a ulaşması bekleniyor.
NTV

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here