Cari Açık Eylülde 4,5 Milyar Dolar Oldu

0
283

Merkez Bankası, eylül dönemine ilişkin ödemeler dengesi verilerini açıkladı. Buna göre cari işlemler açığı, önceki yılın aynı ayına göre 2,9 milyar dolar artarak 4,5 milyar dolar oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Eylül dönemine ilişkin ödemeler dengesi verilerini açıkladı. Buna göre cari işlemler açığı, önceki yılın aynı ayına göre 2.9 milyar dolar artarak 4.53 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Ağustos ayı cari açığı ise 1.24 milyar dolardan 975 milyon dolara revize edildi.

BEKLENTİDEN YÜKSEK ÇIKTI

Eylül ayına ilişkin cari açık benklentisi 4.05 milyar dolar düzeyindeydi. Ocak-Eylül dönemi cari açık ise 31.1 milyar dolar olarak gerçekleşti. Net hata noksan kalemi Ocak-Eylül döneminde eksi 930 milyon dolar oldu.

DIŞ TİCARET AÇIĞI ARTTI

Söz konusu gelişmede, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 3.406 milyon ABD doları artarak 6.666 milyon ABD dolarına ve birincil gelir dengesi açığının 171 milyon ABDdoları artarak 1.073 milyon ABD dolarına yükselmesi etkili oldu.

SEYAHAT GELİRLERİ ARTTI

Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, bir önceki yılın aynı ayına göre 661 milyon ABD doları tutarında artarak 2.686 milyon ABD dolarına yükseldi. Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 150 milyon ABD doları artarak 990 milyon ABD doları oldu.

İkincil Gelir Dengesi kalemi kaynaklı girişler, bir önceki yılın aynı ayına göre 50 milyon ABD doları artarak 198 milyon ABD dolarına yükseldi. Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler bir önceki yılın aynı ayına göre 156 milyon ABD doları azalarak 544 milyon ABD doları olarak gerçekleşti.

RESMİ REZERVLERDE ARTIŞ GÖZLENDİ

Portföy yatırımları 3.430 milyon ABD doları tutarında net giriş kaydetti. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurtdışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 248 milyon ABD doları net satım, devlet iç borçlanma senetleri piyasasında ise 834 milyon ABD doları net alım yaptığı görülüyor. Yurtdışında ihraç edilen tahvil ve bonolarla ilgili olarak Genel hükümet, bankalar ve diğer sektörler sırasıyla 1.750, 478 ve 480 milyon ABDdoları net borçlanma gerçekleşti.

Diğer yatırımlarda 194 milyon ABD doları tutarında net çıkış gerçekleşti. Diğer yatırımlar altında, yurtiçi bankaların yurtdışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 91 milyon ABD doları, yurtdışı bankaların yurtiçindeki mevduatları da 406 milyon ABD doları net artış kaydetti.

Yurtdışından sağlanan kredilerle ilgili olarak, Genel Hükümet ve diğer sektörler sırasıyla 533 ve 490 milyon ABD doları net geri ödeme, bankalar ise 1.213 milyon ABD doları net kullanım gerçekleşti. Resmi rezervlerde 929 milyon ABD doları artış gözlenlendi.