Buzlar eridi ABD’nin gizli silahları ortaya çıktı

0
390

Grönland’da küresel erimeye bağlı olarak eriyen buzullar korkunç bir tehlikeyi de ortaya çıkarttı. Independent’ın haberine göre, ABD’nin yıllar önce bölgeye kurduğu nükleer üs buzların erimesiyle ortaya çıkabilir ve tonlarca kimyasal madde denize salınabilir.

Grönland’da bulunan gizli ABD üssü küresel ısınmaya bağlı olarak ortaya çıkacak.

İngiliz basınına konuşan uzmanlar, yıllar önce saklanan tonlarca kanserojen kimyasalın denize salınabileceğini söylüyor.

Bölge üzerinde araştırma yapan uzmanlar küresel ısınmadan dolayı Grönland’daki büyük buzul kütlesinin çökmesiyle gizli nükleer tabakada da çöküntü yaşanabileceğini belirtti. 

Soğuk savaş zamanında 200 kişilik bir ekip tarafından nükleer güç ile inşa edilen şehir, Amerika tarafından “Project Iceworm-Buzsolucanı Projesi” olarak adlandırıldı.

Şehrin altında 4000 kilometre uzunluğundaki tünelde SSCB’ye karşı kullanılmak üzere 600 adet balistik füze yerleştirildi. Soğuk savaş zamanında hükümetlerin gizli çalışmalarının en büyük kanıtlarını içeren şehir, buzulların altında gizemini koruyor.

Araştırmacılar 1967’den sonra şehir terk edildikten sonra gizli bir tünelden konuyla ilgili dökümanlara ulaşarak Iceworm projesinden haberdar oldu.

 

HÜRRİYET

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here