Büyükşehir’de kurban kesim yerleri belli oldu

374

Antalya Büyükşehir Belediyesi, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi vatandaşların sorunsuz bir bayram geçirmesi için tüm hazırlıkları tamamladı. Büyükşehir Belediyesi, Soğuksu Mahallesi Perşembe Pazarı ve Yeşilbahçe Mahallesi Kapalı Çarşamba Pazarı’nda, bayramın 1 ve 2’nci günlerinde veteriner hekim kontrolünde, 24 profesyonel kasapla ücretsiz kurban kesim hizmeti verecek.

KESİMLER EL DEĞMEDEN YAPILACAK
Kesim noktalarında zabıta ve güvenlik görevlileri hazır bulunacak. Sıra numarasına göre yapılacak kesimler için, hijyen ve diğer gerekli tüm önlemler alındı. Kesim sonrasındaki kurban atıkları için ayrıca atık toplama ekibi oluşturuldu. Kesimler el değmeden sağlıklı ve hijyenik ortamlarda yapılacak. Büyükşehir ekipleri, kurbanı kesip, parçalanmış ve poşetlenmiş şekilde teslim edecek.

HAYVAN YAKALAMA TİMİ
Büyükşehir Belediyesi bayramda kaçan firari kurbanlıklar için bayrama özel ‘Hayvan Yakalama Timi’ hizmet verecek. Kurbanlıklarını elinden kaçıran vatandaşlar 153 nolu telefondan yardım isteyebilecek.

SOKAKTA KESİME CEZA
Vatandaşların halka açık yerlerde, parklarda, yol kenarlarında, sağlıksız koşullarda hayvan satışı ve kesimi yapmalarını engellemek için denetimler aralıksız devam edecek. Belirlenen alanlar dışında kesim yapanlara veya atıklarını sokağa bırakanlara Kabahatler Kanunu’na göre idari para cezası kesilecek. Ayrıca Kaş, Kumluca, Serik, Elmalı, Gazipaşa’da ilçe kesim haneleri, bayram boyunca halkın hizmetine açık tutulacak.

KURBAN HİZMETİ REHBERİ
Büyükşehir Belediyesi Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğü, Kurban Bayramı dolayısıyla vatandaşlar için ‘Kurban Hizmeti Rehberi’ hazırladı. Kılavuzda, kurban satın alınırken, kesim ve sonrasında yapılması gerekenlerle ilgili önemli bilgiler yer alıyor.

FAYDALI BİLGİLER
Kurban Hizmeti Rehberi ile kurban kesimi sırasında kötü görüntülerin yaşanmaması ve yanlış bilgi kaynaklı sorunların önüne geçilmesi amaçlanıyor. Vatandaşların dini vecibelerini en doğru şekilde yerine getirebilmesi için hazırlanan kılavuzda, kurbanlık satın alınırken, kesim yerine götürülürken dikkat edilecek noktalar, kurban kesim yerleri bilgileri, kesim hijyeni, derinin muhafazasında nelere dikkat edilmeli, etler nasıl saklanmalı, kurban atıkların bertarafı gibi bilgiler yer alıyor.CAMİLERDE BAYRAM HAZIRLIĞI
Büyükşehir Belediyesi, Antalya merkezi ile ilçelerdeki camilerin halılarını da yıkayarak, Kurban Bayramı’na hazır hale getiriyor. Kurban Bayramı öncesi de vatandaşların yoğun olarak kullandığı camiler başta olmak üzere, vatandaşların ve muhtarların talep ettiği mahallelerdeki camilerin halıları ekipler tarafından son model araçlarla yıkanıyor.
Alanya’da 23 caminin halısı temizlenip, yıkandı. Gazipaşa’da da Çarşı Camii, Yeni Camii, Hal Camii, Beyrebucak Camii, Tosalak Camii, Kızgınlar Camii, Kışlabucağı Camii, Hacı Celil Camii, Sanayi Camii ve Delice Cami’nin genel temizliği yapıldı. (DHA)

Yorum Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here