Bayram Tatilcilerine ‘Erken Rezervasyon’ Uyarısı

0
312

Bayram tatilcilerine ‘erken rezervasyon’ uyarısı Turizmciler, bayramda 1 milyon üzerinde hareketlilik yaşanacağını, otellerde ise yüzde yüzlük doluluk yaşanacağını söyledi Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Erkan Yağcı: “10 günlük bayram tatilinin kıyı…

Bayram tatilcilerine ‘erken rezervasyon’ uyarısı
Turizmciler, bayramda 1 milyon üzerinde hareketlilik yaşanacağını, otellerde ise yüzde yüzlük doluluk yaşanacağını söyledi
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Erkan Yağcı:
“10 günlük bayram tatilinin kıyı bölgelerindeki otellerde yüzde yüzlük doluluk oranı oluşturacak”
Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Hakan Duran
“Şuna inanıyoruz ki 1-1,5 milyon vatandaş bu tatil döneminde hareket edecek. Tatilciler bir an önce karar verip rezervasyon yapmaları gerekiyor”

ANTALYA – Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın daha önceden sinyalini verdiği ve daha sonra Bakanlar Kurulu tarafından açıklanan Kurban Bayramı tatilinin 10 güne uzatılması, turizm sektörünü hareketlendirdi. Antalya’daki turizmciler uzatılan tatilden dolayı 1 milyon üzerinde vatandaşın hareketlilik yaşayacağını belirtirken, kıyı bölgelerde ise otellerin yüzde yüz doluluk oranına ulaşacağına dikkat çekerek vatandaşları bir an önce erken rezervasyon yapması konusunda uyarıda bulundu.
Alınan kararı son derece olumlu bulduğunu söyleyen Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Erkan Yağcı, “Biz uzun zamandır bayram tatilinin 10 güne uzamasını istiyorduk, bunun sonucunda sayın Cumhurbaşkanı ve hükümet üyelerinin, sayın bakanların bu talebe cevap vermesi, hem iç pazarda hem turizm hareketlilik yaratması ve turizmin hükümet gündeminde olması bizleri sevindirdi. Bu açıdan çok olumlu buluyoruz ve teşekkür ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.
Yağcı, 10 günlük bayram tatilinin kıyı bölgelerindeki otellerde yüzde yüzlük doluluk oranı oluşturacağını belirterek, rezervasyon sayılarının da artacağını söyledi.
Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Hakan Duran da, tatilin uzamasından dolayı turizmciler olarak mutlu olduklarını ifade etti. Duran, “Bu talep ettiğimiz şeylerden bir tanesiydi. Hükümetin bunu dinlemiş olması, sonuçta bakanlar kurulundan bu kararın çıkmış olması bütün turizmcileri mutlu etti. Aslında var olan 6 günlük bir tatil vardı ama bu 4 gün ilaveyle biz tatil kapasitesi ile insan sayısında ciddi bir artış olacağını düşünüyoruz. Şuna inanıyoruz ki 1-1,5 milyon vatandaş bu tatil döneminde hareket edecek. Bu da hakikaten Avrupa’nın eksik olduğu, bazı sıkıntıların yaşandığı dönem için önemli bir hareket” diye konuştu.
Duran ayrıca, artacak hareketlilik sonrası otellerde doluluk yaşanacağına dikkat çekerek, tatilcileri bir an önce rezervasyon yapmaları konusunda öneride bulundu.
Alınan kararı geç alınmış bir karar olarak gören Turizmci Yeliz Gül Ege ise, yine de tatilin uzatılmasını iyi bir gelişme olarak gördüğünü söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here