Başbakan Yardımcısı Şimşek: Türk ekonomisi oldukça dirençli ve dayanıklı

315

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ev sahipliğinde Wyndham Grand Otelde Lübnanlı inşaat yatırımcılarının katılımıyla düzenlenen “Lübnan‘daki iş birliği fırsatları” başlıklı toplantıda konuştu.

Oldukça zorlu küresel ekonomik gelişmelerin yaşandığını dile getiren Şimşek, bütün dünyadaki ekonomik büyümeyi engelleyen bir tuzağın söz konusu olduğunu, küresel ticaretin ikinci dünya savaşından beri ilk kez küresel gayri safi milli hasıladan daha az büyüme hızı yakaladığını aktardı.

Mehmet Şimşek, son 8 yıllık dönemde küresel ticaret ve küresel ekonominin çok düşük bir hızla büyüdüğünü ifade ederek, bu büyüme oranının yüzde 3,5 olduğunu ve küresel gayri safi milli hasılanın büyümesinden geride kaldığını vurguladı.

“Türkiye bölgede yapıcı bir rol üstlenmek istiyor”

Türk ekonomisinin ölçeklenebildiğini, 80 milyona dayanan nüfusu ile kişi başına düşen gelirin 9-10 bin dolar civarında olduğunu anımsatan Şimşek, Türkiye’nin bu bölgede yapıcı bir rol üstlenmek istediğinin altını çizdi.

Türkiye’nin Müslüman ve laik bir ülke olduğunu belirten Şimşek, “Bizim petrolümüz ve gazımız yok, Lübnan gibi. Ancak refah düzeyimiz yüksek. Sonuçta bu refah düzeyini başarmak, bunu herhangi bir doğal kaynağa bel bağlamadan yapmak çok önemli. Özek sektörle, müteşebbisle, hukukun üstünlüğüyle bunun yapılması çok önemli. Bu, yılların birikimi.” ifadelerini kullandı.

“Türk ekonomisi oldukça dirençli ve dayanıklı”

Bakan Şimşek, Türk ekonomisinin oldukça dirençli ve dayanıklı olduğunu belirterek, son yıllarda Türkiye’nin yaşadığı seçimler, darbe girişimi, Rusya gerilimi, küresel finansal problemler gibi ekonomiyi etkileyecek gelişmelere değindi.

Tüm bunlara rağmen Türk ekonomisinin güçlü olduğunu kanıtladığını, 2011-2015 arasında da büyümeye devam ettiğini dile getiren Şimşek, Türkiye’nin bütçesinin dengeli olduğunu, kapsamlı reform programlarının hayata geçmeye başladığını ve devam ettiğini aktardı.

“Türkiye’ye yatırım yapın”

Başbakan Yardımcısı Şimşek, Lübnanlı yatırımcılara hitaben şunları söyledi:

“Bu ülkede iş imkanı, yatırım imkanı var. İnşaat sektörü bu ülkede gerçekten çok önemli ve önümüzdeki dönemde de güçlü olmayı sürdürecek. Çünkü demografik açıdan değişimler oluyor, aileler küçülüyor. Kentsel dönüşüm sürecine girmesi gereken 6,5 milyon ev var, depreme dayanıklı olması için. 6,5 milyon hane daha eski standartlarına göre inşa edilmişti. 1999 depreminden önce inşa edilmişti. Kentsel dönüşüm için ciddi fırsat var. Bir de iyileştirme, rehabilitasyon çalışmaları var. Hükümetimiz oldukça iyi, dengeli çok sayıda fırsat sunuyor. Özellikle Türkiye’ye geldiğinizde kamu-özel ortaklıklı projelerin başarılı bir şekilde gerçekleştiğini görüyorsunuz.”

İstanbul’un yeni havalimanının kamu-özel ortaklığıyla inşa edildiğini anımsatarak, burasının açıldığında dünyanın en büyüğü olacağını hatırlattı.

Türkiye’nin şu anda yıllık 38-40 milyon turisti çektiğini ve bunun rahatlıkla 2 katına çıkarılabileceğini vurgulayan Şimşek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu fırsatlardan sizler de faydalanabilirsiniz. Kültür de size yakın. Aşina olduğunuz, ortak bir kültürümüz var. Tarihimiz ortak, dil de yakın. Birlikte çalışabiliriz. Neticede Lübnan, Lübnanlılar ve Lübnan iş dünyasıyla ilgili olumlu görüşlere sahip burada insanlar. Ayrıca üçüncü ülkelerde birlikte çalışabiliriz, dünyanın çeşitli bölgelerinde. Türk inşaat endüstrisi çok güçlüdür. Türkiye, Çin’den sonra en fazla müteahhitlik şirketi olan ülke. Birlikte çalışabiliriz. Belli pazarlarda el ele verebiliriz. Birbirimize destek verebiliriz. Başlamak için doğru yer burası.”

Yorum Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here