AÜ’de hemşirelik panelleri

0
277

AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Hemşirelik Fakültesi Araştırmaları Geliştirme Komisyonu tarafından, araştırma bilincini geliştirmek amacıyla ‘Hemşirelikte Bilimsel Çalışmaların Paylaşımı’ ve ‘Araştırma Etiği’ panelleri düzenlendi.

Hemşirelik Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen panellere Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sebahat Gözüm, öğretim elemanları, klinik hemşireleri ve lisansüstü öğrencileri katıldı. ‘Hemşirelikte Bilimsel Çalışmaların Paylaşımı’ panelinde konuşan oturum başkanı Yrd. Doç. Dr. İlkay Boz, Hemşirelik Fakültesi Araştırmaları Geliştirme Komisyonu’nun kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerini anlattı. Ardından AÜ Hemşirelik Fakültesi öğretim elemanları tarafından gerçekleştirilen ve son bir yılda WOS indexli dergilerde yayınlanan bilimsel çalışmaların sunumları yapıldı.

Bu kapsamda araştırma görevlisi Ayşegül Ilgaz, ‘Türkiye’de tarım işçilerinde Kolorektal kanser risk düzeyi, kolorektal kanser tarama oranları ve taramaya katılımlarını etkileyen faktörlerin belirlenmesi’, araştırma görevlisi Ayla Kaya ise ‘Hemşirelikte profesyonel değerler modelinin geliştirilmesi’, Yrd. Doç. Dr. Emine Kol, ‘Hemşire memnuniyetine olumlu çalışma ortamı yaratmada magnet modeline benzer stratejilerin etkinliği’ ve araçtırma görevlisi Vildan Cırık da ‘Hemşirelerin kendileri ve hastaları tarafından kullanılan tamamlayıcı sağlık yaklaşımları konusunda deneyim ve tutumları’ konu başlıklı araştırmalarını sundu.

Prof. Dr. Emine Efe’nin yönetimindeki ‘Araştırma Etiği’ panelinde ise AÜ Edebiyat Fakültesi Felsefe Tarihi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Şahin Filiz ‘Etik ve İnsanlık’, Florence Nightingale Hemşirelik Dergisi Editörü Prof. Dr. Melek Nihal Esin ‘Yayın Etiği ve Hemşirelikte Süreli Yayıncılık’ ve AÜ Tıp Fakültesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Levent Özgönül de ‘Araştırma Etik Kurulları’ adlı konuşmalarını gerçekleştirdi.