ANTALYALILAR 1800 YIL SONRA STADYUMA DANS GÖSTERİSİYLE KAVUŞTU

0
206

 

Antalya Tanıtım Vakfı, 1800 yıl sonra ilk defa açılan Perge Antik Stadyumu’nda Pasha Dance ekibi tarafından hazırlanan ‘Pasha Dance Tiyatral Dans Gösterisi’nin organizasyonunu gerçekleştirdi. Stadyumda organizasyonunun düzenlendiği alanın neredeyse tamamının dolduğu etkinliğe katılım hakkında bilgi veren Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Başkanı Yeliz Gül Ege, “Yönetim Kurulu Üyemiz Recep Yavuz profesyonel bir rehberdir, kendi sayımına göre 1400 civarı izleyicimiz olmuş. Antalya’da bir çok etkinliğin aynı anda gerçekleştiği bu önemli günde izleyici sayımız bizleri gururlandırdı” dedi.

“BarışVarsa Turizm Vardır”

Antalya Tanıtım  Vakfı Başkanı Yeliz Gül Ege, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Perge Antik Kenti’nde tüm dünyaya barış mesajı verme amacıyla bu organizasyonu düzenlediklerini kaydederek, şöyle devametti: “Bugün Dünya Barış Günü’nde medeniyetin toplandığı antik kentimiz Perge’den,turizmle dünyaya bir barış mesajı vermeki stedik. Kültürleri birbirine kaynaştıran ve kesinlikle kültürlerin yer değişimine ve birleşimine olanak sağlayan tek lisan turizm. Eğer barış varsa turizm vardır, turizm varsa da barış orada mutlaka ama mutlaka vardır. Dolayısıyla dünyanın ilk antik kent belediye başkanı Plancia Magna’nın burada bugün ruhu olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu kent bir kadın tarafından yönetilmiş, bu gecede  birkaç kadının imecesiyle ortaya çıktı. Pasha Dance Yapımcısı Serpil Sunay hanım vakfımıza gelerek kentimize büyük bir iyilik yaptı. Ben bu gösteriyi PergeYılı’nda ücretsiz olarak yapmak istiyorum dedi ve Antalya Tanıtım Vakfı olarak bu talebi memnuniyetle karşıladık.”

 

PergeAntikKenti’ninÖnemineDikkatÇekildi

ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege, Antalya Tanıtım Vakfı tarafından başlatılan ‘Bir sütun da sendik’ projesine destek istedi. Başkan Gül Ege, “Sayın Valimizinde önderliğini yaptığı ‘Perge Yılı’ için Antalya Tanıtım Vakfı‘Bir Sütun da Sen dik’kampanyasıylakazıdakiçalışmalaramaddianlamdabüyükbir katkı sağlamaya çalıştı. Bugün de Pasha Dance ekibi bir sütun ayağa kaldırarak çalışmalara destek oldu.Sizler şahsi olarak veya şirketinizle burada bir sütun ayağa kaldırmak isterseniz,emin olun ki bu kentin henüz yüzde 30’unun kazılmış olduğunu düşünürseniz,hızla bu kent canlanırsa inanın bana deniz güneş kuma sıkışmış turizmi mutlaka iyi noktalara taşırız. O nedenle Perge Antik Kenti çok önemli” dedi.

 

SeyircininAlkışlarıHiçDurmadı

Açılış konuşmasının ardından sahneye çıkan Pasha Dance Ekibi, seyircileri bir saat boyunca nefesleri kestiren dans gösterisiyle buluşturdu. Seyircinin alkışlarını hiç durdurmadığı etkinlik, Antalya protokolünden de tam not aldı. Osmanlı tarihinden ve Osmanlı topraklarında yaşamış kültürlerin danslarından izler taşıyan teatral dans gösterisi, şaşırtıcı bir sonla seyircileri duygulandırdı. GösterininbitmesineyakınTürkbayrağıylagerçekleştirilendanstabarkovizyonaTürkiyeCumhuriyeti’ninkurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’üngörüntüleriyansıdıveseyircidenbolalkıştopladı. 13’üncü yüzyılıanlatarakbaşlayan dans gösterisi,Cumhuriyet’inkurulmasıylasonaerdi.

PergeAntikStadyumu’nda 1400 KişiBuluştu

Gösteri sonunda plaket takdimi için sahneye çıkan ATAV Başkanı Gül Ege, tüm izleyicilere katılımları için teşekkür etti. Başkan Gül Ege, “Yönetim Kurulu Üyemiz Recep Yavuz profesyonel bir rehberdir, kendi sayımına göre 1400 civarı izleyicimiz olmuş. Antalya’dabirçok etkinliğin aynı anda gerçekleştiği bu önemli günde izleyici sayımız bizleri gururlandırdı. Bu gecenin görsellerini, vakıf çatısı altında bulunan Antalya Kongre Bürosu’na gelen büyük grupların burada etkinliklerini yapmalarına yönelik taleplerinin oluşması için kullanacağız ve bu muhteşem hazineye dikkat çekmeye devam edeceğiz. dedi.

‘PergeYılıİlanEdilmesininSonuçlarınıAldık’

Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Yeliz Gül Ege, Antalya Valisi Münir Karaloğlu’na üstünde Plancia Magna’nın yer aldığı paketi takdim etti. Antalya Valisi Münir Karaloğlu, “Bu sene bildiğiniz gibi 2018 PergeYılı’ydı. Perge’de kazı ve restorasyon çalışmaları devam ediyor, içinde bulunduğumuz mekan şehrin stadyumu. Stadyumun restorasyon çalışmaları devam ediyor. Perge Yılı ilan edilmesinin sonuçlarını aldık diyebiliriz, tabiibiryıllıkdeğilbundansonrakitümsüreçlerdePerge’yikullanmamaksatlıfarkındalıkyaratmahareketiydi. Sonuç aldık diye düşünüyorum. Bu yıl kapsamında Antalya Tanıtım Vakfı’nın burada çeşitli etkinlikleri oldu. Bu akşam Pasha Dance Tiyatral Dans Grubu’nun etkinliği vardı, gerçekten muhteşemdi. Sanatyönetmenineveemeğigeçentümarkadaşlarımızateşekkürederiz” dedi.

Antalya ValisiMünirKaraloğlu’naplakettakdimininardından, ATAV’ınorganizasyonuna sponsor olan; Antalya BüyükşehirBelediyesi, Aksu Belediyesi, Antalya İl Kültürve Turizm Müdürlüğü, Antalya MüzeMüdürlüğü, Effect SesIşık, Memorial Hastanesi, IC İçtur,NüansOrganizasyonvePasha Dance Tiyatral Dans Gösterisi’nihazırlayanBalance Event Companyşirketineteşekkürplaketiverildi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here