Ankara Yazı-Veda Mektubu’ televizyon izleyicisiyle buluşacak

319

İSTANBUL

Yönetmenliğini Kemal Uzun’un üstlendiği ve 12 Eylül darbesinden sonra idam edilen ülkücü Mustafa Pehlivanoğlu’nun hikayesini anlatan film, 6 Mayıs’ta beyaz perdede sinemaseverlerin beğenisine sunulmuştu.

Filmin başrol oyuncularından İpek Tuzcuoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, filmin darbe dönemine, Pehlivanoğlu’nun ailesinin gözünden baktığını ve bir hukuk mücadelesini anlattığını söyledi.

Mustafa Pehlivanoğlu’nun annesini (Zeynep) canlandıran Tuzcuoğlu, filmin ideoloji, hamaset ve abartı içermediğini belirterek, “Zeynep Hanım, gerçek bir hayat hikayesi olduğu için tüm bu acıları yaşamış bir anneydi. Aile ile ilgili mevcut belgeselleri ve röportajları araştırarak role hazırlandım. Film, yalın, sade ve sahici duygular üzerinden ilerliyor. O dönemi yaşamamış genç nesiller üzerinde farkındalık yaratacaktır. Sarsıcı ve etkileyici bir yapım oldu.” ifadelerini kullandı.

“Adalet terazisi dengede olmayan toplumların acıları da ne yazık ki bitmeyecektir”
Tuzcuoğlu, o dönemde çarpık bir adalet sisteminin hakim olduğunu aktararak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Haksız bir şekilde idam edilmiş, gencecik bir evladın ve ailesinin çaresizliği ve yalnızlaşma süreci var filmde. Adalet ve vicdanın her dönemde ve her süreçte mutlaka sağlıklı bir şekilde işlemesi gerekiyor. Adalet terazisi dengede olmayan toplumların acıları da ne yazık ki bitmeyecektir. Darbe dönemi, vicdansız bir mevsimdir ve tazecik fidanların acımasızca kesilip talan edildiği bir dönemdir benim için.”

Muhabir: Musa Alcan

Yorum Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here